Forum Discuţii juridice Traduceri Întrebari referitoare la obþinerea autorizaþiei de ...
Discuție deschisă în Traduceri

Întrebari referitoare la obþinerea autorizaþiei de traducãtor

Cunosc limba engleza la nivel avansat, chiar native.
Care sunt procedurile pentru a obtine o autorizatie de traducator ?
Care sunt implicatiile (drepturile si obligatiile) detinatorilor de astfel de autorizatii ?
-LE-
Care este legatura autorizatiei de traducator cu statutul de PFA ?
Multumesc anticipat.
BX, utilizator
Pe scurt lucrurile stau cam asa:
1. Pentru inceput trebuie sa sustineti si sa promovati examenele (traducere si retroversiune) organizate de Min. Culturii prin Centrul de Pregatire Profesionala în Cultura. In vederea obtinerii autorizatiei de la Min. Justitiei trebuie sa sustineti si sa promovati aceste examene in domeniul juridic.
Detalii aici: [ link extern ] /

2. Dupa promovarea examenelor (cu nota minima 7) veti obtine un atestat pe care il depuneti (in copie legalizata) impreuna cu alte documente la Min. Justitiei alaturi de cererea de autorizare.
Detalii procedura aici: [ link extern ]

3. Legatura autorizatiei de traducator cu statutul PFA?
Autorizatia te obliga si iti da dreptul de a profesa ca traducator PFA.
Foarte multe detalii si conditii de desfasurare a activitatii ca traducator PFA gasiti in topicul de aici: www.avocatnet.ro/content/for...
Pentru alte informatii, daca sunt neceasare, voi reveni dupa Sarbatoarea Sfintelor Paste.
Va urez Sarbatori luminoase alaturi de cei dragi si un Paste Fericit.
L.C.