Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare director scoala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare director scoala

Buna ziua.
Intrebarea mea este, ca art. 51 din Legea 349 / 2004 privind modificarea si completarea statutului personalului didactic mai este in vigoare?
Legea spune ca salariul de baza a personalului didactic de conducere din unitatile de invatamant se stabileste la nivelul maxim a al salariului de baza al functiei didactice - educator, invatator, profesor gradul I cu vechime de peste 40 ani, la care se adauga o indemnizatie de conducere de pana la 50 %.
Ministerul vrea sa plafoneze salariile din invatamant dar nu la nivelul sus mentionat ci mai putin. Mentionez ca sunt din Harghita, (fost) judet pilot.
Buna ziua,

Potrivit legii de aplicare pentru 2011, care propune un salariu minim pentru bugetari de 640 lei, salariul profesorului cu gradul II se va situa intre 1.312 lei, pentru o vechime de 2-6 ani, si 2.426 lei, la o vechime de peste 40 de ani.
Un profesor cu studii superioare de lunga durata si grad didactic I va primi un salariu cuprins intre 2,26 si 4,40 salarii minime, respectiv pentru 2011 intre 1.447 lei si 2.816 lei.
Invatatorii, educatoarele si maistrii-instructori debutanti, cu studii liceale, vor avea un salariu cuprins intre 1,6 si doua salarii minime, respectiv in 2011 intre 1.024 lei si 1.280 lei.
In functie de vechime, un asistent universitar va fi retribuit cu 2,15 pana la 3,7 salarii minime, respectiv 1.376 - 2.368 lei, un conferentiar universitar cu 3,52-5,23 salarii minime, respectiv 2.253-3.348 lei, iar un profesor universitar cu 5,23-7,96 salarii minime, respectiv 3.348-5.095 lei.
Directorul unei unitati de invatamant preuniversitar va primi un salariu echivalent a 5,5-5,77 salarii minime, respectiv 3.520-3.693 lei, un inspector scolar general 6,7-7,03 salarii minime (4.288-4.500 lei), seful de catedra in invatamantul universitar - 8,16-8,57 salarii minime (5.223-5.485 lei), decanul - 8,36-8,78 salarii minime (5.351-5.485 lei), iar rectorul 9,46-9,94 salarii minime (6.055-6.362 lei).
Prin noua lege-cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice este propusa o grila cu un raport intre salariul de baza minim si cel maxim in sectorul bugetar de 1 la 15. In cadrul noii grile au fost stabilite 110 clase de salarizare carora le corespund coeficienti de ierarhizare. Numarul coeficientilor de ierarhizare a fost redus de la 164 la 110.
Valoarea coeficientului de ierarhizare corespunzator clasei de salarizare 1 se va stabili anual prin lege la propunerea Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale si Ministerului Finantelor Publice, se va aproba pana la sfarsitul lunii octombrie a fiecarui an si va fi in concordanta cu obiectivele si limitele din strategia fiscal-bugetara. Astfel, modul in care sumele alocate prin legile anuale ale bugetului consolidat vor fi distribuite pe categorii de personal bugetar si niveluri de salarizare va fi stabilit prin aceste legi anuale de implementare a legii cadru.