Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu 2012

o educatoare poate avea in 2012 salariul de 804 lei atata timp cat salariul minim este de 700 lei. (fiind educatoare este calificata).
Va multumesc pentru raspuns.
Nu poate avea sub 700 lei, in rest salariul este stabilit prin negociere (la privat) sau prin grila de salarizare (la stat
Alexandru Munteanu, Avocat
Nu poate avea salariul de 804lei.
Cf.Legii 63/2011,sal. unei educatoare debutante este de 838lei,al unei ed.definitive in transa de vechime 2-6 ani este de 852lei,pt. gradul II aceeasi transa de vechime este de 881lei iar pt. gr.Itransa vechime 6-10ani de 963lei.
Cu cat transa de vechime creste,cresc si sal de baza.
ContSters136493, utilizator
La o intrebare de genul acesta se poate da doar un singur raspuns! Nu am cum sa stiu decat daca imi dati toate datele necesare, respectiv ce fel de studii are, vechime, cand a fost incadrata, mai beneficiaza de alte sporuri care sa fie incluse in salariul de baza. cred ca ambele raspunsuri de mai sus sunt un pic hazardate. Deci ar fi indicat sa aveti aceste date si sa solicitati unei persoane care cunoste legea salarizarii in amanunt sa va calculeze salariul de baza! SUCCES!
In ce sector lucreaza , bugetar sau privat?I
@dulau,

Pt. sectorul de stat, salariile pt. o educatoare calificata(liceu pedagogic),debutant sau cu o vechime minima 2-6 ani pe grade didactice sunt cele date prin grila in legea 63/2011.
Raspunsul este f. clar si nicidecum hazardat,educatoarea calificata cu minim de vechime (si chiar debutanta)nu poate avea sal.de doar 804lei...incadrata fiind intr-o unitate prescolara de stat.Nici in sistemul privat nu as crede,dar aici este doar o presupunere personala,nu certitudine.