Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA rambursare tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

rambursare tva

buna seara si Hristos a Inviat,

stiu ca la rambursare tva mai mica sau egala cu 10 000 lei, nu se face nici un control din partea organului fiscal si mai stiu ca la decont cu risc fiscal mediu, se face control la partea documentara a firmei respective. ce nu stiu este: suma minima la care se refera acest risc fiscal mediu si mare. poate nu m-am exprimat corect sau poate nu este o suma anume, pt ca nu am gasit pe nicaieri :">.

o seara buna!
un DNOR cuprins intre 5.000 si 10.000 lei, va fi obligatoriu cu risc mic, deci solutionare cu control ulterior.
un DNOR mai mare de 10.000, poate fi cu risc mic, mediu sau mare, in functie de SIN-ul fiecarui contribuabil.
SIN-ul sau standardul negativ individual se calculeaza in functie de niste parametri fiscali (perioada fiscala, total active, cifra de afaceri, creante, datorii etc etc)
mai multe detalii gasiti in ordinul nr. 263/2010
Pentru evaluarea riscului fiscal nu exista un singur capitol de referinta: suma!! Se raporteaza situatia contribuabilului la mai multi factori: data infiintarii, patrimoniul firmei, sesizari ale organelor de control (anaf, garda..), numarul de salariati, numarul declaratiilor fiscale nedepuse in termen, etc.