avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna

daca am un angajat cu timp partial de munca , respectiv 2 ore pe zi ,din 2010, la cate zile de concediu de odihna ar avea dreptul in anul 2011.In contractul de munca sunt trecute 21 de zile dar citeam undeva ca se acorda in raport cu timpul efectiv lucrat.asta ce inseamna ? in pontaj cate zile va aparea in concediu legal ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:19, 27 Aprilie 2011
Are dreptul la 21 zile de concediu.
Se plateste in raport cu salariul realizat, insa are dreptul la 21 de zile.
In completare si pentru lamurire - asa este, se acorda candva proportional cu programul de lucru si era evidentiat in Codul Muncii Art. 140 "(4) Durata concediului de odihna anual pentru salariatii cu contract individual de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat."
Acest articol a fost abrogat la data 05-Jul-2005 prin Ordonanta urgenta 65/2005.

O zi buna!

rat maria a scris:

daca am un angajat cu timp partial de munca , respectiv 2 ore pe zi ,din 2010, la cate zile de concediu de odihna ar avea dreptul in anul 2011.In contractul de munca sunt trecute 21 de zile dar citeam undeva ca se acorda in raport cu timpul efectiv lucrat.asta ce inseamna ? in pontaj cate zile va aparea in concediu legal ?


C.O se acorda proportional cu perioada de munca efectiv lucrata si nu in raport de timpul de munca prevazut in c.i.m.
Indemnizatia pentru CO se acorda raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru al acestui salariat.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Aprilie 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna komon komon sunt angajata la doua firme si as dori sa stiu daca am dreptul la fiecare societate la 21 zile de concediu de odihna (vezi toată discuția)
Angajat cu jumatate de norma mihaela_1968 mihaela_1968 Buna ziua! La cate zile de concediu are dreptul un angajat cu jumatate de norma? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Concediu de odihna pentru cim cu 8h/saptamina si pentru cim cu 20h/sapt LIVIA CARMEN LIVIA CARMEN buna seara, 1. va rog sa-mi spuneti pt. un cim cu program de lucru de 8h/saptamina cat este durata co/an, programul de lucru este repartizat astfel ; luni-3h, ... (vezi toată discuția)