Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna

daca am un angajat cu timp partial de munca , respectiv 2 ore pe zi ,din 2010, la cate zile de concediu de odihna ar avea dreptul in anul 2011.In contractul de munca sunt trecute 21 de zile dar citeam undeva ca se acorda in raport cu timpul efectiv lucrat.asta ce inseamna ? in pontaj cate zile va aparea in concediu legal ?
Are dreptul la 21 zile de concediu.
Se plateste in raport cu salariul realizat, insa are dreptul la 21 de zile.
In completare si pentru lamurire - asa este, se acorda candva proportional cu programul de lucru si era evidentiat in Codul Muncii Art. 140 "(4) Durata concediului de odihna anual pentru salariatii cu contract individual de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat."
Acest articol a fost abrogat la data 05-Jul-2005 prin Ordonanta urgenta 65/2005.

O zi buna!

rat maria a scris:

daca am un angajat cu timp partial de munca , respectiv 2 ore pe zi ,din 2010, la cate zile de concediu de odihna ar avea dreptul in anul 2011.In contractul de munca sunt trecute 21 de zile dar citeam undeva ca se acorda in raport cu timpul efectiv lucrat.asta ce inseamna ? in pontaj cate zile va aparea in concediu legal ?

C.O se acorda proportional cu perioada de munca efectiv lucrata si nu in raport de timpul de munca prevazut in c.i.m.
Indemnizatia pentru CO se acorda raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru al acestui salariat.
Cornel Vasile, Consilier juridic