avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Model de cerere de esalonare datorii catre buget ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Model de cerere de esalonare datorii catre buget conform OUG nr.29/2011

Buna ziua,
am nevoie de un model de cerere de esalonare datorii catre buget conform OUG nr.29/2011
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 07:17, 28 Aprilie 2011
Cererea depusa de catre persoanelor juridice trebuie sa cuprinda urmatoarele:

1. datele de identificare ale contribuabilului;
2. perioada pentru care se solicita esalonarea;
3. suma pentru care se solicita esalonarea;
4. justificarea starii de necesitate ce a condus la lipsa de lichiditati si neplata datoriilor bugetare;
5. mentiune ca solicitarea are temei legal OUG nr. 29/2011 pentru esalonarea datoriilor bugetare;
6. semnatura si stampila contribuabilului .

Cererea trebuie insotita de urmatoarele documente
:

1. Declaratia contribuabilului ca nu se afla in procedura insolventei;
2. Documente relevante pentru sustinerea cererii;
3. Copia ultimei situatii financiare;
4. Copia ultimei balante de verificare;
5. Situatia incasarilor in ultimele 6 luni;
6. Program de redresare financiara, cu previziunea asupra realizarii platilor bugetare;
7. Indicatori financiari orientativi ai organizatiei.
Solutionarea cererii se face in 60 zile, termenul fiind mentionat in Monitorul Oficial.

Sursa : www.portal-contabilitate.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Esalonare datorii mircea.stoica mircea.stoica Doresc sa solicit Administratie fiscale esalonarea datoriilor( TVA, impozit salarii). Ce documente trebuiesc depuse? In conditiile in care se aproba ce ... (vezi toată discuția)
Plan de redresare necesar acordarii esalonarii la plata a creanteor bugetare manuelle manuelle Buna ziua. Ma puteti ajuta cu un model de plan de redresare financiara? Am nevoie sa-l anexez cererii de esalonare la plata a creantelor bugetare in baza OUG ... (vezi toată discuția)
Cum se face esalonarea obligatiilor fiscale si ce avantaje sunt ? CRM2013 CRM2013 In conditiile OUG29/2011 si 40/2014 am inteles ca o firma cu datorii poate cere o esalonare a acestora ; in cazul unei datorii de cca 70000 lei , se cere o ... (vezi toată discuția)