Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Model de cerere de esalonare datorii catre buget ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Model de cerere de esalonare datorii catre buget conform OUG nr.29/2011

Buna ziua,
am nevoie de un model de cerere de esalonare datorii catre buget conform OUG nr.29/2011
Cererea depusa de catre persoanelor juridice trebuie sa cuprinda urmatoarele:

1. datele de identificare ale contribuabilului;
2. perioada pentru care se solicita esalonarea;
3. suma pentru care se solicita esalonarea;
4. justificarea starii de necesitate ce a condus la lipsa de lichiditati si neplata datoriilor bugetare;
5. mentiune ca solicitarea are temei legal OUG nr. 29/2011 pentru esalonarea datoriilor bugetare;
6. semnatura si stampila contribuabilului .

Cererea trebuie insotita de urmatoarele documente
:

1. Declaratia contribuabilului ca nu se afla in procedura insolventei;
2. Documente relevante pentru sustinerea cererii;
3. Copia ultimei situatii financiare;
4. Copia ultimei balante de verificare;
5. Situatia incasarilor in ultimele 6 luni;
6. Program de redresare financiara, cu previziunea asupra realizarii platilor bugetare;
7. Indicatori financiari orientativi ai organizatiei.
Solutionarea cererii se face in 60 zile, termenul fiind mentionat in Monitorul Oficial.

Sursa : www.portal-contabilitate.ro