Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturile salariatei care alapteaza
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturile salariatei care alapteaza

lucrez la o firma din februarie 2010, in decembrie am nascut. asadar nu m-am incadrat sa stau acasa cu bebelusul.am intins-o pana acum cu concediu de odihna,dar a venit clipa in care trebuie sa ma decid:daca merg sau nu la munca.as vrea sa stiu daca mi se poate scade norma de lucru in cazul in care alatez??programul e in 2 schimburi de luni-vineri, iar sambata si duminica la fel, prindem un week liber pe luna.ce ma sfatuiti
Art. 17 din OUG nr.96/2003 privind protecţia maternităţii la locurile de muncă prevede urmatoarele :
(1)Angajatorii sunt obligati sa acorde salariatelor care alapteaza, în cursul programului de lucru, doua pauze pentru alaptare de câte o ora fiecare, pâna la împlinirea vârstei de un an a copilului. În aceste pauze se include si timpul necesar deplasarii dus-întors de la locul în care se gaseste copilul.
(2)La cererea mamei, pauzele pentru alaptare vor fi înlocuite cu reducerea duratei normale a timpului sau de munca cu doua ore zilnic.
(3)Pauzele si reducerea duratei normale a timpului de munca, acordate pentru alaptare, se includ în timpul de munca si nu diminueaza veniturile salariale si sunt suportate integral din fondul de salarii al angajatorului.
(4)În cazul în care angajatorul asigura în cadrul unitatii încaperi speciale pentru alaptat, acestea vor îndeplini conditiile de igiena corespunzatoare normelor sanitare în vigoare.
OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca
Art. 17 (1) Angajatorii sunt obligati sa acorde salariatelor care alapteaza, în cursul programului de lucru, doua pauze pentru alaptare de câte o ora fiecare, pâna la împlinirea vârstei de un an a copilului. În aceste pauze se include si timpul necesar deplasarii dus-întors de la locul în care se gaseste copilul.