Forum Discuţii juridice Achiziţii publice ACHIZITII PUBLICE
Discuție deschisă în Achiziţii publice

ACHIZITII PUBLICE

Buna ziua,
Achizitii publice - licitatie in sensul legii sau negociere...!?
Multumesc!
Procesul de achizitie publica reprezinta o succesiune de etape, dupa parcurgerea carora se obtine produsul, serviciul sau lucrarea, ca urmare a atribuirii unui contract de achizitie publica. Conform prevederilor OUG 34/2006 privind atribuirea contractelor de achizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari publice si a contractelor de concesiune de servicii, HG 925/2006 privind normele de aplicarea a OUG 34, a Legii 337/2006 privind modificarea si aporbarea OUG 34/2006 si a OUG 94/2007, se vor parcurge mai multe etape :
Autoritatea contractanta are obligatia de a atribui contractul de achizitie publica prin aplicarea uneia dintre urmatoarele proceduri:

a. cumparare directa
b. cerere de oferta
c. licitatie publica deschisa (cu sau fara preselectie)
d. licitatie publica restransa
e. dialog competitiv
f. negocierea ( cu sau fara publicare prealabila a anuntului de participare)