avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastre suprapuse
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastre suprapuse

Am o nelamurire...eu am un teren intravilan de 1876mp pe care am facut cadastrul in oct 2010 fiind 1906 mp masurati in cadastru...vecinul meu vrea sa vanda si au facut si ei cadastru in martie 2011 ideea este ca le-au iesit din 2700mp cca 2340mp din care 360mp pe terenul meu...in conditiile in care terenul meu este prelungit cu un lot in folosinta pe numele bunicii mele..vecinul meu zice ca ar trebui sa mutam gardul astfel incat sa ii iasa lui masuratorile si eu sa ocup lotul (care e lot folosinta D.F. respectiv bunica mea) este posibil asa ceva sau ma poate actiona in instanta si sa castige?
Cel mai recent răspuns: wdy77 , utilizator 23:17, 29 Aprilie 2011
Ma gandeam ca in cazul in care invoc uzucapiunea si lotul devine al meu nu mai are cum sa castige in instanta...multumesc mult astept raspuns:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cadastre incorecte sau inselatorie? wdy77 wdy77 Am o nelamurire...eu am un teren intravilan de 1876mp pe care am facut cadastrul in oct 2010 fiind 1906 mp masurati in cadastru...vecinii mei vor sa vanda si ... (vezi toată discuția)
Teren mai mult decat in acte !!! va rog, ajutor !!! claudiu2406 claudiu2406 Buna ziua, sunt nou pe forum si am o problema foarte delicata. M-am hotarat recent sa schimb acoperisul casei din tigla in lindab, pentru asta trebuie ... (vezi toată discuția)
Teren mai putin decat in acte cristi200846 cristi200846 In 1974 parintii mei au cumparat un teren de 360 mp pe care au construit o casa . Vanzatorul avea o parcela de 720mp pe care a impartit-o in doua. Cand le-a ... (vezi toată discuția)