Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastre suprapuse
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastre suprapuse

Am o nelamurire...eu am un teren intravilan de 1876mp pe care am facut cadastrul in oct 2010 fiind 1906 mp masurati in cadastru...vecinul meu vrea sa vanda si au facut si ei cadastru in martie 2011 ideea este ca le-au iesit din 2700mp cca 2340mp din care 360mp pe terenul meu...in conditiile in care terenul meu este prelungit cu un lot in folosinta pe numele bunicii mele..vecinul meu zice ca ar trebui sa mutam gardul astfel incat sa ii iasa lui masuratorile si eu sa ocup lotul (care e lot folosinta D.F. respectiv bunica mea) este posibil asa ceva sau ma poate actiona in instanta si sa castige?
Ma gandeam ca in cazul in care invoc uzucapiunea si lotul devine al meu nu mai are cum sa castige in instanta...multumesc mult astept raspuns:)