Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesine
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesine

In cat timp de la data decesului unei persoane trebuie facuta succesiunea?
Exista vreo diferenta referitor la costuri daca succesiunea se face inainte de 6 luni?
da.. platiti oricand..cu cat se face mai devreme cu atat mai bine.. daca se fac acte de acceptare tacita a mostenirii poate fi facuta oricand succesiunea la notar sau in instanta
Nu exista un termen pentru dezbaterea succesiunii, termenul de 6 luni se refera la exprimarea optiunii succesorale (declaratie de acceptare sau renuntare), se deschid proceduri succesorale si la 10 ani de la deces. Referitor la taxe, daca dezbateti succesiunea in termen de 2 ani de la data decesului persoanei nu veti plati acel impozit pe venitul din transferul proprietatii imobiliare, in cuantum de 1% din valoarea masei succesorale.
ce presupune dezbaterea succesiunii in termen de 6 luni? daca nu o fac?
Cei care nu accepta succesiunea expres sau tacit in cele 6 luni de la deces, pot fi declarati de instanta,straini de mostenire.
In 2 ani de la deces, nu se percepe impozitul pe venitul din transfer imobiliar,in cazul dezbaterii succesiunii.