Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de proprietate-mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de proprietate-mostenitori

Revin cu o chestiune deja discutata, dar cred ca m-am exprimat eu gresit initial.Bunicul meu a murit in l994 si nu a scos titlu de proprietate.Ulterior, unul din cei trei copii ai sai a scos acest titlu doar pe numele sau, excluzandu-i pe ceilalti doi.Acest titular nu are copii si moare in 2010.Tatal meu, frate cu acesta, moare cu 2 ani inainte, in 2008.Mai raman ca mostenitori o matusa, sora cu cei doi frati morti si de la tatal meu suntem patru mostenitori.In conditiile in care in titlu era trecut doar unul din unchii mei, acum mort, fara copii,mai avem dreptul noi cei patru copii sa cerem mostenirea de la bunicul nostru, de pe acest titlu pe care tatal nostru nu a fost trecut???multumesc.
Dvs. si fratii dvs veniti la mostenirea fratelui in locul tatalui dvs. prin reprezentare : matusa 1/2 si dvs. si fratii 1/2.
lazu a scris:

Dvs. si fratii dvs veniti la mostenirea fratelui in locul tatalui dvs. prin reprezentare : matusa 1/2 si dvs. si fratii 1/2.

In cazul in care fratele mort a facut deja un testament in favoarea matusii, banuiesc ca eu si fratii mei au ramas pe dinafara si am pierdut tot, nu???multumesc de raspuns.
ContSters115731, utilizator
daca era sanatos mintal cand l-a intocmit, da
Avand in vedere faptul ca unchiul dvs. a decedat fara a avea mostenitori rezervatari (si anume copii sau parinti in viata), putea lasa, prin testament, intreaga sa avere cui dorea (chiar si unei persoane cu care nu avea nici un grad de rudenie, nu neaparat matusii dvs.). In aceste conditii, in masura in care a avut discernamant la intocmirea acelui testament, acesta este valabil si matusa va culege intreaga mostenire.
Kyandra a scris:

Avand in vedere faptul ca unchiul dvs. a decedat fara a avea mostenitori rezervatari (si anume copii sau parinti in viata), putea lasa, prin testament, intreaga sa avere cui dorea (chiar si unei persoane cu care nu avea nici un grad de rudenie, nu neaparat matusii dvs.). In aceste conditii, in masura in care a avut discernamant la intocmirea acelui testament, acesta este valabil si matusa va culege intreaga mostenire.
Un testament facut de o persoana cu cancer in metastaza, cu cateva zile inainte de a muri....nu stiu daca aceasta boala afecteaza psihic..????multumesc de raspunsuri.