Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Alegeri decan si consiliu in cadrul Baroului Bucuresti ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Alegeri decan si consiliu in cadrul Baroului Bucuresti 2011.

Adunarea generala electiva si ordinara a avocatilor Baroului Bucuresti, va decide cine va fii noul Decan si noul Consiliu al Baroului Bucuresti.
Nu va lasati inselati de promisiunile cu care am fost hraniti si in anii anteriori, promisiuni ce nu au fost duse la indeplinire, unele dintre ele fiind de-a dreptul absurde si imposibil de realizat din punct de vedere legal dar si financiar. Vi se pare ca avem nevoie de gradinite, de cluburi, de case de vacanta unde sa poposeasca doar mai marii Baroului?
Nu dragi colegi. Avem nevoie de o echipa tanara, care sa ne scuteasca de corvoada cozilor la casierie, de extenuantele vize pentru orice necesitate, sa ne scuteasca de ignoranta functionarilor baroului platiti din banii nostrii, de birocratia de care tocmai noi ne plangem in fata altor institutii de stat si/sau private.
Avem nevoie de o conducere formata din avocati tineri care se confrunta cu aceleasi probleme ca si noi, avocati care-si rup pingelele, la fel ca noi la instantele de judecata, politie, Parchet si care pot sa schimbe mentalitatea magistratilor asupra profesiei. O echipa care sa elimine din profesie pe cei ce ne dezonoreaza.

Cu cat modalitatea de a structura o activitate este mai stufoasa, mai laborioasa, cu atat pot aparea tot felul de anomalii si nu au rost detaliile aici...
Si daca acea profesie mai este considerata si "liberala" se duce pe "Apa Sambetei" tot conceptul....
Asa de frumos si de bine functiona avocatura pe vremuri...Asa "simplist" cum era ea conceputa !