Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de muncã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de muncã

Bună ziua,
În CCM se pot introduce prevederi privind posbilitatea de acordării cadourilor pentru copii în vârstă de până la 25 ani?
Puteţi să mă ajutaţi să găsesc temeiuri de drept "pro" sau "contra".
Vă mulţumesc.
Prin CCM se stabilesc clauze privind condiţiile de muncă, salarizarea, precum şi alte drepturi şi obligaţii ce decurg din raporturile de muncă.
Se pot introduce astfel de prevederi.
In principiu, de cadouri beneficiaza toti salariatii unitatii care au copii in varsta de pana la 18 ani impliniti in cursul anului calendaristic respectiv.
1) Observatie personala: de la 16 ani (cand o persoana are capacitatea juridica de a incheia contract individual de munca si pana la 25 ani se mai poate numi "copil"?
2) In contractul colectiv de munca se pot introduce, prin negociere colectiva, orice clauze care nu contravin legilor.
In CCMUNN pe anii 2007-2010 (v.Mon.Of. nr.5/29.12.2006) sunt prevazute (la art.38-51) si alte drepturi banesti, pe langa salariu.