avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... noul formular de cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

noul formular de cim

noile formulare care vor cuprinde criteriile si procedurile de evaluare se vor completa toti salariatii sau numai pt cei angajati dupa aparitia noilui cod al muncii? pt ceilalti se vor completa acte aditionale?
Cel mai recent răspuns: maria3000 , utilizator 22:30, 29 Iunie 2011
Un CIM incheiat ramane bun incheiat. Se actualizeaza ( cf. noilor reglementari ) prin acte aditionale.
buiavasi a scris:

noile formulare care vor cuprinde criteriile si procedurile de evaluare se vor completa toti salariatii sau numai pt cei angajati dupa aparitia noilui cod al muncii? pt ceilalti se vor completa acte aditionale?



1. Nu exista niciun nou cod al muncii ...
2. Legea nu are efect retroactiv, ea se aplica situatiilor aparute dupa mintrarea ei in vigoare.
3. Pentru c.i.m. -urile deja existente , criteriile de evaluare sunt prevazute in R.I. care va trebui adus la cunsotinta salariatilor.
Buna ziua,
Eu nu stiu nimic de noile CIM; unde pot sa citesc despre.
Va multumesc.
Modelul - cadru al c.i.m. este reglementat de Ordinul nr.64/2003 ... acest model se va adapta in conformitate cu prevederile actuale ale Codului Muncii.
Buna seara,

Va rog frumos, imi puteti spune cum ar trebui sa formulez R.I., ca sa le pot aduce la cunostinta vechilor angajati modificarea din C.I.M.?
Va multumesc frumos pentru ajutor

Alte discuții în legătură

Acte aditionale privind criteriile de evaluare rominaduca rominaduca Imi spuneti va rog mult, daca este obligatoriu sa intocmim acte aditionale la R.I., la contractele indv. de munca, privind criteriile de performanta, sa ... (vezi toată discuția)
Regulament de ordine interioara tandreeaf tandreeaf Ce trebuie sa contina un Regulament de ordine interioara? (vezi toată discuția)
Evaluare anuala/ evaluare periodica angajati Herra_ Herra_ Buna ziua, La societatea xxx SRL se fac evaluari periodice. Acestea au rostul de a renegocia salariul (+), sau, eventual, de a stabili daca angajatul va ... (vezi toată discuția)