Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... noul formular de cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

noul formular de cim

noile formulare care vor cuprinde criteriile si procedurile de evaluare se vor completa toti salariatii sau numai pt cei angajati dupa aparitia noilui cod al muncii? pt ceilalti se vor completa acte aditionale?
Un CIM incheiat ramane bun incheiat. Se actualizeaza ( cf. noilor reglementari ) prin acte aditionale.
buiavasi a scris:

noile formulare care vor cuprinde criteriile si procedurile de evaluare se vor completa toti salariatii sau numai pt cei angajati dupa aparitia noilui cod al muncii? pt ceilalti se vor completa acte aditionale?

1. Nu exista niciun nou cod al muncii ...
2. Legea nu are efect retroactiv, ea se aplica situatiilor aparute dupa mintrarea ei in vigoare.
3. Pentru c.i.m. -urile deja existente , criteriile de evaluare sunt prevazute in R.I. care va trebui adus la cunsotinta salariatilor.
Buna ziua,
Eu nu stiu nimic de noile CIM; unde pot sa citesc despre.
Va multumesc.
Modelul - cadru al c.i.m. este reglementat de Ordinul nr.64/2003 ... acest model se va adapta in conformitate cu prevederile actuale ale Codului Muncii.
Buna seara,

Va rog frumos, imi puteti spune cum ar trebui sa formulez R.I., ca sa le pot aduce la cunostinta vechilor angajati modificarea din C.I.M.?
Va multumesc frumos pentru ajutor