Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL-D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL-D

In cazul unui SRL-D, daca doresc dizolvarea si lichidarea, trebuie sa platesc si taxele de inmatriculare, de care am fost scutit la infiintare? Mentionez ca nu am intreprins nici un demers sau operatiune de cand am ridicat actele de la registrul comertului.
Multumesc de orice raspuns!
Se pare ca da. Aceasta este interpretarea ONRC a OUG 6/2011 in momentul cand se radiaza o societate de acest fel.
nu cred ca este legala plata acestor taxe.
Domnu Sad, puteti sa-mi indicati va rog un temei legal pentru plata acestor taxe?
In cuprinsul ordonantei nu am gasit nici o referire la aceste taxe, ci doar la facilitatile acordate prin program, ori societatea nu a fost inregistrata in program, nu am indeplinit cerintele legale stipulate la art. 4 si urm. din ordonnta 6/2011 si obligatiile specifice, pentru inregistrarea ca microintreprindere apartinand intreprinzatorului debutant.

Doamna Carmen, multumesc!
mtl, utilizator