Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

buna ziua. sunt divortat si in timpul casatoriei am cumparat impreuna un apartament iar fosta sotie sustine ca are tot dreptul sa-i ramana acest apartament pentru ca a ramas cu copilul. Ce e de facut in acest sens?
Dincolo de ceea ce ar putea dispune instanta, puteti sugera doamnei o intelegere amiabila. Puteti chiar dumneavoastra sa incercati o negociere asupra partajarii bunului comun, asupra modului in care sa fiti despagubit, daca asta va doriti.

Daca nu reusiti singuri, apelati la un mediator. Astfel, daca ajungeti la un acord privind partajul, veti economisi taxa judiciara de timbru ce se achia la partaj, de 3%.

Informarea privind medierea este gratuita! Cereti si sfatul unui mediator.
Succes!
mavrocordat a scris:

Mi-a spus ca instanta va hotara ca ea sa ma despagubeasca in timp , adica 20-30 de ani.

aiurea, nu e adevarat.
daca nu e trecut un termen (de regula scurt, cateva luni), sentinta se pate pune in executare imediat ce procedurile sunt indeplinite sau la implinirea termenului.
daca nu are bani sau nu poate face rost pt a va despagubi si se va ajunge la executare silita, doamna nu ramane cu aceeasi suma cu care ar fi ramas daca ati fi hotarat sa-l vindeti si sa impartiti banii.