avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ce drept de control au agentii locali de politie ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ce drept de control au agentii locali de politie intr-un magazin satesc?

Buna ziua,
3 agenti ai politiei locale au venit in chioscul alimentar personal, statut PFA, mi-au pus in vedere sa-mi instalez sistem de alarma in 30 zile, sa trec in 3 zile pe la politie sa semnez un p.v. de instiintare. N-am fost peste 3 zile la pol. si peste exact alte 6 zile au venit iar si in plus mi-au controlat si marfa, cantarul, documentele firmei, preturi, N.I.R.-uri, la plecare au luat si un N.I.R. cu ei si-am fost chemat la pol. unde mi s-a intocmit un p.v. pentru lipsa sist. alarma si seif metalic ptr. monetar, cu amenda intre 2000 si 5000 lei la leg. 333/2003, nu stiu exact cat mi-a dat pt. ca nu am vrut sa-l semnez, nu ,mi-a venit sa cred ca te poate obliga sa-ti pui sist. alarma instantaneu, aproape. Dar, intreb, este legal ce-au controlat? Au ei drept de control documente, N.I.R.-uri? Am senzatia ca am fost intimidat ptr. ca am avut obiectii fata de obligativitatea de a instala sist de alarma cu firma acreditata de pol - mentionez, chiosc alimentar, 12 m2, PFA, la adresa de domiciliu, cu grilaje, incuietori, iluminat!
Ca atributii:
Art. 10. ¯ În domeniul activităţii comerciale, poliţia locală areurmătoarele atribuţii:
a) acţionează pentru respectarea normelor legale privinddesfăşurarea comerţului stradal şi a activităţilor comerciale,respectiv a condiţiilor şi a locurilor stabilite de autorităţileadministraţiei publice locale;
b) verifică legalitatea activităţilor de comercializare aproduselor desfăşurate de operatori economici, persoane fiziceşi juridice autorizate şi producători particulari în pieţeleagroalimentare, târguri şi oboare, precum şi respectareaprevederilorlegaledecătreadministratoriipieţeloragroalimentare;
c) verifică existenţa la locul de desfăşurare a activităţiicomerciale a autorizaţiilor, a aprobărilor, a documentelor deprovenienţă a mărfii, a buletinelor de verificare metrologicăpentru cântare, a avizelor şi a altor documente stabilite prin legisau acte administrative ale autorităţilor administraţiei publicecentrale şi locale;
d)verificărespectareanormelorlegaleprivindcomercializarea obiectelor cu caracter religios;
e) verifică respectarea normelor legale privind amplasareamaterialelor publicitare şi a locurilor de comercializare aproduselor din tutun şi a băuturilor alcoolice;
f) verifică respectarea prevederilor legale privind orarul deaprovizionare şi funcţionare al operatorilor economici;
g) identifică mărfurile şi produsele abandonate pe domeniulpublic sau privat al unităţii administrativ-teritoriale şi pe razasectoarelor municipiului Bucureşti sau pe spaţii aflate înadministrarea autorităţilor administraţiei publice locale ori a altorservicii/instituţii de interes local şi aplică procedurile legale deridicare a acestora;
h) verifică respectarea regulilor şi normelor de comerţ şiprestări de servicii stabilite prin acte normative în competenţaautorităţilor administraţiei publice locale;
i) cooperează şi acordă sprijin autorităţilor de control sanitar,de mediu şi de protecţie a consumatorilor în exercitarea atribuţiilorde serviciu specifice domeniului de activitate al acestora;
j) verifică respectarea obligaţiilor ce revin operatoriloreconomici cu privire la afişarea preţurilor, a produselorcomercializateşiaserviciilorşisesizeazăautorităţilecompetente în cazul în care identifică nereguli;
k) verifică şi soluţionează, în condiţiile legii, petiţiile primiteîn legătură cu actele şi faptele de comerţ desfăşurate în locuripublice cu încălcarea normelor legale;
l) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcareanormelor legale specifice realizării atribuţiilor prevăzute lalit. a)¯j), stabilite în sarcina autorităţilor administraţiei publice

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Aceste atributii le-am gasit tot pe aici. Dar, intreb, aveau dreptul sa-mi ceara acte contabile, N.I.R.-uri?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce poate conrtola polita comuala a un s.r.l gabi2772 gabi2772 Am fost amendat de catre un politist de la o sectie comunala, ce dreturi de control au si conform caror dispoziti (vezi toată discuția)
Atributiile politiei locale sectia comerciala ginan ginan Stimati domni, Care sunt atributiile politiei (comunitare) locale sectia comerciala , si care sunt obligattile unei societati comerciale fata de aceasta ... (vezi toată discuția)
Atributiile de control ale politiei locale LUCk33ro LUCk33ro Azi au venit in control in spatiu comercial privat care nu se afla in zona lor de activitate - respectiv piete, parcuri, comert stradal, etc.... Au intrat in ... (vezi toată discuția)