Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua!
Sotul meu doreste sa-i dau acordul pentru depunerea cererii de divort.
Mentionez ca avem un copil minor , un apartament si o masina, dobandite in timpul casatoriei.
As dori un sfat in acest sens, dar si cu privire la pensia alimentara, partaj
Raspuns pentru d-na av. AVLIL:
Codul familiei nu s-a modificat, in schimb un coleg daduse solutia cu divortul prin notariat(pe care ulterior l-a sters), divort care nu este posibil a fi solutionat cand exista copii minori. Domnul si-a sters raspunsul, eu mi-am pastrat atentionarea, atata tot!
Prin legea 202/2010 , s-au modificat dispozitiile privind desfacerea casatoriei prin divort.
Asadar , chiar daca exista copii minori, poate fi desfacuta casatoria prin acordul partilor litigante.

Articolul 38 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 38
Divortul prin acordul sotilor poate fi pronuntat de catre instanta judecatoreasca indiferent de durata casatoriei si indiferent daca exista sau nu copii minori rezultati din casatorie.
Divortul prin acordul sotilor nu poate fi admis daca unul dintre soti este pus sub interdictie.
Instanta este obligata sa verifice existenta consimtamantului liber si neviciat al fiecarui sot.
La solutionarea cererilor accesorii divortului, referitoare la incredintarea copiilor minori, obligatia de intretinere si folosirea locuintei, instanta va tine seama si de interesele minorilor."
Ca si Ioana, si eu am crezut ca va referiti strict la divortul prin acord si nu prin notariat.
Or, in privinta asta, s-a modificat Codul familiei asa cum se arata mai sus.

Este buna ideea de a consulta un mediator...