Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecere de la pensie anticipata la pensie pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecere de la pensie anticipata la pensie pentru limita de varsta

Sunt pensionata anticipat.
As dori sa stiu cand trebuie sa fac cererea vpentru pensionare la limita de varsta?
M-am nascut in 3o.ianuarie 1953 cand ar trebui sa fac cerea pentru limita de varsta?
Am avut ani de munca dar varsta nu si m-am pensionat anticipat.
multumesc.
Daca v-ati nascut in ianuarie 1953 limita de varsta va fi in luna mai 2012
Vârsta asiguratului la iesirea la pensie (ani/luni) 59/4
Stagiul complet de cotizare (ani/luni) 28/8
Stagiul minim de cotizare (ani/luni)13/8
Legea incidenta este 263/2010
[ link extern ]
ContSters61634, utilizator
legea 263/2010
In functie de pensia pe care o aveti:anticipa sau anticipata partial
Art. 64
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate.
(2) Transformarea pensiei anticipate in pensie pentru limita de varsta, in conditiile prevazute la alin. (1), se face din oficiu

Art. 67
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii prevazute la art. 65 alin. (4) si prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale.
(2) Transformarea pensiei anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta, in conditiile prevazute la alin. (1), se face din oficiu.

Limita de varsta la 59 de ani si 4 luni(Mai 2012).

Multumesc pentru raspunsul la intrebarea mea cand ma pot pensiona la limita de varsta acum fiind pensionata anticipat partial.
Am retinut datele ca sa fiu pe faza.
Multa stima.