Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... trecere la pensie pentru limita varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

trecere la pensie pentru limita varsta

Va rog sa-mi raspundeti daca la trecerea de la pensia anticipata partial la trecerea la pensie pentru limita de varsta, la indeplinirea conditiilor, fara a avea alte acte suplimentare de depus la dosarul de pensionare, mai trebuie depusa cerere la Casa Judeteana de Pensii, sau trecerea se face din oficiu conform Legii 263/2010.
Conform art 67 din Legea 263/2010,la data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta,pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentrru limita de varsta si se recalculeaza, prin eliminarea diminuarii de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare si prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale.
Transformarea,in conditiile prevazute mai sus,se face din oficiu.
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 67
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii prevazute la art. 65 alin. (4) si prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale.

(2) Transformarea pensiei anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta, in conditiile prevazute la alin. (1), se face din oficiu.

2. Deoarece evidenta de la Casele de Pensii nu este bine pusa la punct nu ar fi rau ca inainte cu vreo luna de data indeplinirii conditiilor pentru pensia pentru limiat de varsta sa anuntati Casa de Pensii.