Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revin
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revin

Multumesc pt raspunsuri. Dar nu sunt foarte lamurit.Pot sau nu sa angajez un zilier sa faca curatenie dupa muncitori (de ex clientul imi cere sa-i las luna curtea la sfarsitul programului)Am in statut si activitati de curatenie.
Da, pentru activitati de curatenie si intretinere se pot angaja zilieri ....
(de ex clientul imi cere sa-i las luna curtea la sfarsitul programului)

Asta inseamna ca este vorba de o activitate continua (zilnica) si atunci il angajati cu cim.
Legea 52/2011:
Art. 4 (1) Durata activitatii ocazionale care poate fi exercitata in temeiul prevederilor prezentei legi este de minimum o zi, corespunzator cu 8 ore de munca.
(4) Niciun zilier nu poate presta activitati pentru acelasi beneficiar pe o perioada mai lunga de 90 de zile cumulate pe durata unui an calendaristic.

Un zilier poate lucra intre o zi si 90 de zile la acelasi beneficiar.