Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT ZILIER
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT ZILIER

cat este perioada in care un angajat poate sta ca zilier prin contract,
cand expira contractul se poate face altul ?
Art.4 (4)Niciun zilier nu poate presta activităţi pentru acelaşi beneficiar pe o perioadă mai lungă de 90 de zile cumulate pe durata unui an calendaristic.
Art. 11
Se pot presta activităţi cu caracter ocazional în următoarele domenii:
a)agricultură;
b)vânătoare şi pescuit;
c)silvicultură, exclusiv exploatări forestiere;
d)piscicultură şi acvacultură;
e)pomicultură şi viticultură;
f)apicultură;
g)zootehnie;
h)spectacole, producţii cinematografice şi audiovizuale, publicitate, activităţi cu caracter cultural;
i)manipulări de mărfuri;
j)activităţi de întreţinere şi curăţenie.

Alt contract la acelasi angajator s epoate face in anul urmator.Am gresit:
Art. 3 Raportul dintre zilier şi beneficiar se stabileşte fără încheierea unui contract de muncă.

Dar oricum, daca ati lucrat 90 de zile pana acum, mai puteti lucra la acelasi angajator la anul, tot 90 de zile.
ContSters42179, utilizator
1. Zilierii nu se angajeaza pe baza de contract. Ei se inregistreaza zilnic in Registrul de evidenta a zilierilor.
2. Nici un zilier nu poate presta activitati pentru acelasi beneficiar pe o perioada mai lunga de 90 de zile cumulate pe durata unui an calendaristic.
3. Cititi Legea 52/2011 privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri si Ordinul 1439 din 29 aprilie 2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 52/2011 privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri.
@ pneagu
nu este gresita exprimarea ca intre un zilier si beneficar se incheie un contract ... acesta este unul verbal (verbis) .. se foloseau in vechiul drept roman.