Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale termenul de opozitie de la cesiune este la fel la SA ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

termenul de opozitie de la cesiune este la fel la SA ca si la SRL??

in situatia in care un SRL care este actionar in cadrul unui SA cesioneaza toate actiunile pe care le detine in SA catre o ps fizica (care este asociat unic in SRL), se aplica termenul de opozitie prevazut in art. 202 sau, fiind un SA, porocedura difera?
In cazul in care difera procedura la SA, imi puteti explica putin?
Eu am AGA de la SRL, AGEA de la SA, act constitutiv actualizat al SA si contract de cesiune actiuni. Imi mai trebuie ceva?
Mutumesc
Eu am varianta tip a registrului, insa nu stiu ce inseamna acel extras pe care trebuie sa-l depun la ORC. o copie de pe pag din registru in care sunt trecuti actionarii???
exact, pagina cu noii actionari in copie, stampilata de Presedintele CA
Am inteles, multumesc.=D>