avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale termenul de opozitie de la cesiune este la fel la SA ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

termenul de opozitie de la cesiune este la fel la SA ca si la SRL??

in situatia in care un SRL care este actionar in cadrul unui SA cesioneaza toate actiunile pe care le detine in SA catre o ps fizica (care este asociat unic in SRL), se aplica termenul de opozitie prevazut in art. 202 sau, fiind un SA, porocedura difera?
In cazul in care difera procedura la SA, imi puteti explica putin?
Eu am AGA de la SRL, AGEA de la SA, act constitutiv actualizat al SA si contract de cesiune actiuni. Imi mai trebuie ceva?
Mutumesc
Cel mai recent răspuns: adela05 , utilizator 10:59, 11 Mai 2011
Eu am varianta tip a registrului, insa nu stiu ce inseamna acel extras pe care trebuie sa-l depun la ORC. o copie de pe pag din registru in care sunt trecuti actionarii???
exact, pagina cu noii actionari in copie, stampilata de Presedintele CA
Am inteles, multumesc.=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestare cesiune societate comerciala sara_miu sara_miu Exista o anumita perioada de timp in care se poate contesta/anula o cesiune a doi actionari catre o terta persoana? Nu este vorba de unul dintre actionari, ci ... (vezi toată discuția)
Cesiune faneduru74 faneduru74 unde se vorbeste de cesiunea partilor sociale ? (vezi toată discuția)
Anulare cesiune actiuni Ramonacorina Ramonacorina Buna ziua! Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat :am fost de acord sa cumpar 50 %din actiunile unei firme cu 2 asociati,adica am cumparat toate ... (vezi toată discuția)