Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt persoana cu handicap, cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt persoana cu handicap, cand pot iesi la pensie?

buna ziua,
in luna noiembrie implinesc 50 ani si as dori sa stiu cand pot sa ma pensionez?
va multumesc
botezan50 a scris:
buna ziua,
in luna noiembrie implinesc 50 ani si as dori sa stiu cand pot sa ma pensionez?

Precizati data nasterii, sexul si stagiul realizat (sa-i spunem vechimea in munca).
Cand ati dobandit certificatul de incadrare in grad de handicap, inainte sau dupa ce v-ati angajat? Va rog sa precizati daca sunteti incadrat in grad de handicap grav sau accentuat.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
sunt nascuta in 15 noiembrie 1961,am 24,5 ani lucrati, am handicap accentuat de 3 ani intrucat am avut luxatie de sold din nastere.
botezan50, utilizator
Din pacate faptul ca sunteti incadrata in grad de handicap accentuat doar de 3 ani nu va ajuta sa beneficiati de pensie pentru limita de varsta mai devreme. Daca era vorba despre handicap preexistent calitatii de asigurat, era alta discutie.

Puteti sa beneficiati de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotara asta. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala. Trimiterea catre comisia de expertiza medicala v-o da medicul de familie.

De pensie pentru limita de varsta veti beneficia atunci cand veti implini 62 de ani si 2 luni, adica in ianuarie 2024. Daca veti realiza stagiul complet de cotizare de 32 de ani si 5 luni, veti putea solicita pensie anticipata partiala dupa ce veti implini 57 de ani si 2 luni.