Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Sunt nascut la 16.12.1964 si am din nastere coxartroza congenitala la piciorul stang. Ma intereseaza cand pot iesi la pensie mentionez faptul ca am lucrat 27 de ani.
Sunteti incadrat in grad de handicap?
DanOltean a scris:

Sunt nascut la 16.12.1964 si am din nastere coxartroza congenitala la piciorul stang. Ma intereseaza cand pot iesi la pensie mentionez faptul ca am lucrat 27 de ani.

Teoretic:
- pensie pentru limita de vasta : la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 35 ani.

- pensionare anticipata: la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

- pensionare anticipata partiala: la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.

Varsta standard de pensionare poate fi redusa, conform prevederilor Legii 263/2010, daca ati muncit in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat.
da am certificat de handicapat gr 2
DanOltean a scris:
da am certificat de handicapat gr 2

Presupun ca gradul 2 inseamna handicap accentuat. Presupun corect? Trebuie sa precizati care este data ivirii handicapului, asa cum rezulta din certificatul de incadrare in grad de handicap. Mai simplu spus, trebuie sa precizati daca handicapul s-a ivit inainte de a va angaja.
handicapul este din nastere iar stagiul de cotizare este tot in cponditii de handicap