Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Procent cifra afaceri firma catre salariati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Procent cifra afaceri firma catre salariati

Buna seara,

Care sint metodele prin care o firma poate plati salariatilor pe linga salariu fix si procent din cifra de afaceri?

Firma nu doreste majorarea salariilor. Din cite am inteles nu poate acorda nici prime lunare. Deasemenea, este exclus ca salariatii sa devina PFA.

Multumesc.
Prin modificarile si completarile aduse Legii societatilor comerciale nr. 31/1990 de catre Legea nr. 161/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei, pct 81, art. 178 se modifica astfel rezulta ca societatile cu capital privat nu mai pot distribui, incepand cu profitul anului 2003, cote de profit salariatilor proprii ci numai asociatilor sau actionarilor.
Am cautat legea respectiva ([ link extern ] )

dar desi am gasit art. 178, nu vad pct. 81

Am si citit o parte din aceasta deja dar nu am gasit aspectul prezentat de Dvs.

Multumesc.
ptar, utilizator
pct 81, art. 178 se modifica astfel:
“ 81. Alineatele (1) si (4) ale articolului 178 vor avea urmatorul cuprins:
"Art. 178. - (1) Din profitul societatii se va prelua, in fiecare an, cel putin 5% pentru formarea fondului de rezerva, pana ce acesta va atinge minimum a cincea parte din capitalul social.
.................................................................
(4 ) Fondatorii vor participa la profit , daca acest lucru este prevazut in actul constitutiv ori, in lipsa unor asemenea prevederi, a fost aprobat de adunarea generala extraordinara.”
Prin aceasta prevedere salariatii au fost exclusi de la participarea la profit.
1. Din cite am inteles nici primele nu pot fi acordate lunar. Este adevarat?
2. Nu exista absolut nici o cale pentru a acorda salariatului o parte din profit?...nu neaparat ca procent din cifra de afaceri dar prin orice alta modalitate legala?

Va multumesc din nou.
Nu prea. Profitul ramane ca un drept excusiv al patronatului prin dividende. Pentru salariati prime de paste si de craciun.