Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Procent cifra afaceri firma catre salariati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Procent cifra afaceri firma catre salariati

Buna seara,

Care sint metodele prin care o firma poate plati salariatilor pe linga salariu fix si procent din cifra de afaceri?

Firma nu doreste majorarea salariilor. Din cite am inteles nu poate acorda nici prime lunare. Deasemenea, este exclus ca salariatii sa devina PFA.

Multumesc.
Uimitor dar de inteles tinind cont de legiutorii de pe aceste meleaguri. Am inteles ca unele regii autonome folosesc totusi aceasta practica si ma gindesc totusi ca in sectorul privat ar fi mult mai normal tinind cont ca acesta duce in spate totul...

Oricum, ce-i drept e ca nu ma asteptam la o rezolvare.

Va multumesc frumos!
ptar, utilizator
1. Se poat acorda sub forma de prime, chiar si lunar.
La regiile de stat, exista dreptul de acorda angajatilor cota parte din profit, beneficiau si de niste scutiri de taxe, dar se aplica exclusiv regiilor cu capital majoritar de stat si nu cred ca mai este in viguare...
Tocmai ati adaugat un strop de speranta :)

In cazul primelor, sint acestea reglementate intr-un anumit fel?
Nu stiu daca ajuta cu ceva, dar vorbim de salariati care beneficiaza de salariu minim pe economie, firma urmarind stimularea acestora (in functie de performanta) pe o perioada mai lunga de timp urmind ca salariul sa creasca probabil pina la urma iar primele sa scada pina la o anumita suma.

Presupunind ca firma va lua decizia de a plati o prima lunara de pina la 1500RON net / lunar pentru fiecare salariat, unii dintre salariati urmind sa primeasca aceasta prima chiar si timp de 1 an...este posibil acest lucru?

Multumesc.
ptar, utilizator
Puteti sa le acordati cum doriti, nu va limiteaza nicio lege.