Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA FACTURA PRESTARI SERVICII EXTERNE - tara non UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA FACTURA PRESTARI SERVICII EXTERNE - tara non UE

As dori si eu lamuriri cu privirea la aplicarea TVA catre firme straine (tari non-UE) pentru servicii supraveghere lucrari (consultanta). Firma este inregistrata in Romania si platitoare de TVA si exista 2 posibilitati :
1.Serviciile de consultanta se desfasoara pe teritoriul Romaniei (intr-un santier)
2.Serviciile de consultanta se desfasoara intr-o alta tara (care deasemenea nu este membra UE).
As dori sa stiu daca trebuie aplicat TVA la factura emisa catre firma straina (sa zicem India sau Korea) in fiecare dintre cele 2 situatii.
Multumesc anticipat
intocmiti factura ca pe una obisnuita, ca un neplatitor de tva, deoarece clientul este nonUE.
(oricum, chiar daca clientul ar fi fost din UE, acest tip de servicii sunt exceptate de la regula generala si nu necesita inregistrarea in ROI)
xerxes, utilizator
Multumesc pt raspuns. Fac factura 1.servicii si 2.cheltuieli accesorii( transport, cazare) fara tva. Puteti sa imi dati si un articol din CF?
SI ca declaratii ?trebuie sa declar ceva? (sunt pfa neplatitor tva, norma de venit)

In legatura cu serviciile pentru clienti UE, de ce spuneti ca sunt exceptate de la inregistrarea in ROI? mie mi-au zis de la anaf (acum 1 an) ca trebuie sa ma inscriu in ROI si sa depun 390 vies. Aveti un articol in care se specifica acest lucru?

Multumesc
ana_maria_29, utilizator
art. 133
(4) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) şi (3), pentru următoarele prestări de servicii, locul prestării este considerat a fi:
a) locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestările de servicii efectuate în legătură cu bunurile imobile, inclusiv serviciile prestate de experţi şi agenţi imobiliari, de cazare în sectorul hotelier sau în sectoare cu funcţie similară, precum tabere de vacanţă sau locuri amenajate pentru camping, de acordare de drepturi de utilizare a bunurilor imobile, pentru servicii de pregătire şi coordonare a lucrărilor de construcţii, precum serviciile prestate de arhitecţi şi de societăţile care asigură supravegherea pe şantier
b) locul unde se efectuează transportul, în funcţie de distanţele parcurse, în cazul serviciilor de transport de călători
d) locul prestării efective, pentru serviciile de restaurant şi catering, cu excepţia celor prestate efectiv la bordul navelor, al aeronavelor sau al trenurilor pe parcursul unei părţi a unei operaţiuni de transport de călători efectuate în cadrul Comunităţii

art. 143 Scutiri pentru exporturi sau alte operaţiuni similare, pentru livrări intracomunitare şi pentru transportul internaţional şi intracomunitar
(1) Sunt scutite de taxă:
h) în cazul navelor destinate navigaţiei maritime, utilizate pentru transportul internaţional de persoane şi/sau de bunuri, pentru pescuit ori altă activitate economică sau pentru salvare ori asistenţă pe mare, următoarele operaţiuni:
1. livrarea, modificarea, repararea, întreţinerea, navlosirea, leasingul şi închirierea de nave, precum şi livrarea, leasingul, închirierea, repararea şi întreţinerea de echipamente încorporate sau utilizate pe nave, inclusiv echipamente de pescuit;
2. livrarea de carburanţi şi provizii destinate a fi utilizate pe nave, dar inclusiv pentru navele de război încadrate în Nomenclatura Combinată (NC) cod 8906 10 00, care părăsesc ţara şi se îndreaptă spre porturi străine unde vor fi ancorate, cu excepţia, în cazul navelor folosite pentru pescuitul de coastă, a proviziilor;
3. prestările de servicii, altele decât cele prevăzute la pct. 1, efectuate pentru nevoile directe ale navelor şi/sau pentru încărcătura acestora;

art. 156^4 Declaraţia recapitulativă
(1) Orice persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1 trebuie să întocmească şi să depună la organele fiscale competente, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare unei luni calendaristice, o declaraţie recapitulativă în care menţionează
c) prestările de servicii prevăzute la art. 133 alin. (2) efectuate în beneficiul unor persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate, altele decât cele scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile, pentru care exigibilitatea de taxă a luat naştere în luna calendaristică respectivă

80^2. (1) În sensul art. 156^4 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, în cazul prestărilor de servicii prevăzute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal efectuate în beneficiul unor persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate, prestatorul va raporta în declaraţia recapitulativă numai serviciile care nu beneficiază de scutire de taxă în statul membru în care acestea sunt impozabile. În acest scop, se va considera că operaţiunea este scutită de taxă în statul membru în care este impozabilă dacă respectiva operaţiune ar fi scutită de taxă în România. În situaţia în care în România nu este aplicabilă o scutire de taxă, prestatorul este exonerat de obligaţia de a declara în declaraţia recapitulativă respectivul serviciu, dacă primeşte o confirmare oficială din partea autorităţii fiscale din statul membru în care operaţiunea este impozabilă din care să rezulte că în statul membru respectiv se aplică o scutire de taxă.

art. 158^2 Registrul operatorilor intracomunitari
(1) Începând cu data de 1 august 2010, se înfiinţează şi se organizează în cadrul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală Registrul operatorilor intracomunitari care cuprinde toate persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile care efectuează operaţiuni intracomunitare, respectiv
c) prestări de servicii intracomunitare, respectiv servicii pentru care se aplică prevederile art. 133 alin. (2), efectuate de persoane impozabile stabilite în România în beneficiul unor persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate, altele decât cele scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile
Multumesc.
buna ziua. un birou individual de arhitectura are un contract de prestari serivicii cu o firma in belgia . un proiect bunuri imobile pentru Nigeria. deci imobilul nu este in UE.
este inreg. in ROI, este platitor TVA.
1. factura este- NEIMPOZABIL IN RO conf. art. 133 al 2 sau 4?-
2. se declara in decont 300 la rd. 3 si 3.1
3 de declara in 390? si daca nu cum procedez cu declaratia 390 care a fost intocmita se face rectificativa pe 0
multumesc