Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Noul cod al munciii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Noul cod al munciii

Buna,

Cu noul cod al muncii am vazut ca sunt foarte multe controale pe la zeci de firme,probabil ca sa gaseasca muncitori care lucra la negru,intrebarea mea intra la controale si saloanele de infrumusetare? (frizer/a,cosmeticiana,etc )

Multumesc
VlaDuTzEnTzIcH, utilizator
Dupa cum aveti ghinionul.
deci depinde de noroc? :)
Tinand cont de aceea ca toate societatile inregistrate, respectand toate formalitatile prevazute de lege, se supun aplicarii prevederilor Codului muncii, este clar ca saloanele de infrumusetare nu vor face exceptie de la controalele institutiilor abilitate in acest sens.
Totusi, asa cum a precizat George, ramane de vazut daca veti avea ghinionul sa fiti controlat sau nu.
ok va multumesc :)
Buna, as avea o intrebare...fratele meu este angajatul unui firme din Medias cu lucrari in Germania ocupand postul de electrician. "seful de echipa" l-a pus pe fratele meu expre sa descarce tevi lungi de 4 m cu o greutate de 32 de kilograme timp de o saptamana de unul singur, desi fratele meu acuza dureri de spate, (abia se misca) atunci cand sa cerut acasa pentru concediu medical, "seful" a ras de el, iar in cele din urma l-a lasat acasa, insa cand a ajuns la firma i s-a spus ca nu are drept la concediu medical, din cauza ca o sa fie dat afara. Este legala procedura? Nu are drept la concediu medical daca a fost exploatat la maxim, desi a facut ceva ceea ce un electrician nu trebuia sa faca (sa descarce materiale)? Astept raspuns.