Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test de paternitate

Sunt divortat din septembrie 2010, am pierdut custodia fetitei de 3.7 ani. Fosta sotie avea o relatie extraconjugala cu un colonel pensionar-politician. Dupa ce am descoperit relatia lor, speriata a introdus actiunea de divort.
Ulterior am aflat ca si inainte de colonel mai avusese o relatie cu un fost coleg de facultate cu, care se intalnea pe furis in timp ce eram eu la servici.
Vreau sa cer un test de paternitate in instanta!
Intrebari:
Cat dureaza acesta procedura?
Cat costa si unde se poate face?
Se poate impotrivi sotia?
Pot solicita in situatia in care se dovedeste ca acel copil nu este al meu sa imi returneze pensia alimentara?
Ca sa aflati daca / in ce conditii puteti efectua un test ADN, va rog sa cititi subiecte sililare, folosind optiunea de "cautare in forum" dupa cuvintele "tagada paternitatii".
Cititi rogu-va macar vreo 5 subiecte similare, apoi reveniti cu intrebari, daca mai aveti.

Pe scurt, nu va puteti duce la judecator sa cererti "test adn". Puteti cere efectuarea unui test ca dovada in cadrul unei actiuni care se cheama cum scrisei mai sus (tagada paternitatii), si pe care tatal = sotul mamei o poate promova in anumite conditii si termene legale.
Si, in cel mai fericit caz in care vi se admite actiunea de tagada a paternitatii, hotararea judecatoreasca va avea efecte DOAR pentru viitor. Nu va va restitui nimeni pensia de intretinere (ar fi si absurd sa va dea copila inapoi scutecele consumate si mancarea pe care a mancat-o).
Inteleg, aveti perfecta dreptate.
Insa pentru ce o pot acuza pe mama atunci?
Juridic, de nimic.
Odata ce ati divortat, relatiile dintre dvs. si mama s-au cam ... rezolvat, ca sa zic asa.

In plus, nu uitati ca (asa cum rezulta din intrebarea dvs.), tot ce faceti acum privitor la paternitatea fetitei, o va afecta in primul rand pe fetita, si nu pe mama ei.
Pe moment, poate vi se pare ca daca nu ati mai plati pensie alimentara, ar fi o razbunare impotriva mamei.
Insa copilul va creste, cu sau fara pensia de la dvs. In fata fetei pe care ati crescut-o pana la 2-3 ani, asa va dorita sa apareti peste inca 15 ani: ca sotul mamei care n-a mai vrut nici copilul?
In plus, daca testul ADN va dovedi ca e copilul dvs., cum veti explica asta fetei peste ani?

p.s. Testul ADN il puteti faecin afara instantei de judecata, insa cu valoare juridica redusa, mai mult pentru linistea dvs.
Data fiind relatia care nu s-a concretizat intr-o casatoriei , orice persoana interesata , oricand , se poate adresa judecatoriei in a carei raza teritoriala domicileaza paratul , in vederea contestarii paternitatii.

In vederea sustinerii pretentiior dumneavoastra , puteti uza de proba testimoniala cu doi martori , inscrisuri , interogatoriu, si in caz ca va fi necesara , poate fi efectuata expertiza medico-legala avand ca obiect daca exista o legatura de sange intre dumneavoastra si acest copil.

E adevar , testarea ADN poate avea si caracter extrajudiciar , insa valoarea sa probanta este mai mare daca exista un asemenea mijloc de proba intr-un proces cu prire la contestarea paternitatii unui copil din afara casatoriei.

Stoica Ioana a scris:

Data fiind relatia care nu s-a concretizat intr-o casatoriei
(...) valoarea sa probanta este mai mare daca exista un asemenea mijloc de proba intr-un proces cu prire la contestarea paternitatii unui copil din afara casatoriei.

@ d-na avocat Stoica, initiatorul are un copil din casatorie (topicul incepe cu finalizarea divortului in 2010, si varsta de 3,7 ani a copilului).
Este admisibila si in acest caz "contestarea recunoasterii"?