avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test de paternitate

Sunt divortat din septembrie 2010, am pierdut custodia fetitei de 3.7 ani. Fosta sotie avea o relatie extraconjugala cu un colonel pensionar-politician. Dupa ce am descoperit relatia lor, speriata a introdus actiunea de divort.
Ulterior am aflat ca si inainte de colonel mai avusese o relatie cu un fost coleg de facultate cu, care se intalnea pe furis in timp ce eram eu la servici.
Vreau sa cer un test de paternitate in instanta!
Intrebari:
Cat dureaza acesta procedura?
Cat costa si unde se poate face?
Se poate impotrivi sotia?
Pot solicita in situatia in care se dovedeste ca acel copil nu este al meu sa imi returneze pensia alimentara?
Cel mai recent răspuns: smeagull , utilizator 09:31, 10 Mai 2011
@ smeagul

Rectific , copilul este din casatorie , deci userul se poate raporta numai la tagada de paternitate .
Din pacate pentru el... Contestarea era mai "avantajoasa".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stabilirea paternitatii si filiatia fata de tata FainisDaniel FainisDaniel am o fetita de 4 ani ce s-a nascut cat mama era casatorita cu un alt barbat de cetatenie olandez, vrea ca fetita sa imi poarte numele si ma intereseaza ce ar ... (vezi toată discuția)
Tagada paternitatii dupa divort Gabi_35 Gabi_35 Un barbat divortat la notar care plateste pensie alimentara pentru 2 copii (ambii nascuti in timpul casatoriei) poate initia actiunea de tagada paternitatii ... (vezi toată discuția)
Ajutor nu-i copilul meu floteada floteada Buna ziua, Sunt in divort. Impreuna cu sotia mea avem doua fetite .Una de patru ani si cealalta de 9 luni. Datorita comportamentului bizar pe care ea il are, ... (vezi toată discuția)