Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test de paternitate

Sunt divortat din septembrie 2010, am pierdut custodia fetitei de 3.7 ani. Fosta sotie avea o relatie extraconjugala cu un colonel pensionar-politician. Dupa ce am descoperit relatia lor, speriata a introdus actiunea de divort.
Ulterior am aflat ca si inainte de colonel mai avusese o relatie cu un fost coleg de facultate cu, care se intalnea pe furis in timp ce eram eu la servici.
Vreau sa cer un test de paternitate in instanta!
Intrebari:
Cat dureaza acesta procedura?
Cat costa si unde se poate face?
Se poate impotrivi sotia?
Pot solicita in situatia in care se dovedeste ca acel copil nu este al meu sa imi returneze pensia alimentara?
@ smeagul

Rectific , copilul este din casatorie , deci userul se poate raporta numai la tagada de paternitate .
Din pacate pentru el... Contestarea era mai "avantajoasa".