Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... încredinþare minor rezultat in afara casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

încredinþare minor rezultat in afara casatoriei

Buna ziua,
Am sa va prezint, în mare, problema cu care mă confrunt: am un minor rezultat în urma unei relatii de concubinaj şi, cu 4 luni in urmă, fosta mea partenera a părăsit domiciliul luând şi copilul cu ea. Toate demersurile mele de a o face sa se razgândeasca nu au avut efectul scontat. Pâna acum am contribuit cu bani la cheltuielile legate de nevoile celui mic si, mai mult, am avut grija de el atunci când ea lucra in schimbul 2 sau la sfârsit de saptamâna. Recent, mi-am gasit pe altcineva si atunci, fosta partenera m-a anuntat că mă dă în judecată pentru pensie alimentară, lucru care s-a şi întâmplat cf. citatiei trimise pe 6 mai.
Nedumeririle mele sunt următoarele:
1. Atât timp cât am fost de acord ca cel mic să rămână la ea şi eu o ajut cu bani de ce e nevoie de proces pentru stabilirea pensiei? Oricum cel mic este copilul meu, l-am recunoscut, îl iubesc şi nu se pune problema sa-l abandonez în niciun fel!
2. Sunt de acord ca minorul sa fie incredintat mamei dar, in acelasi timp, mi-e frica de "programul de vizită" care îmi va restricţiona accesul la el şi, în felul acesta, ne va îndepărta unul de celălalt.
3. De ce trebuie să plătesc eu cheltuielile de judecată cînd ea este cea care a plecat de acasă, ea a dorit şi a produs ruptura?!
4. Trebuie să-mi iau un avocat, primesc unul din oficiu sau pot să-mi pledez şi singur cauza?
Vă mulţumesc anticipat pentru ajutor!

Cu scuzele de rigoare pentru intarziere, multumesc pentru raspunsuri!
In situatia mea, este mai indicat sa apelez la un mediator? Daca raspunsul este afirmativ, poate sa-mi spuna cineva pasii pe care trebuie sa-i urmez si cam la cat ajunge onorariul?
Multumesc anticipat!
Nu poate fi vorba de mediere in acest caz.In proces va fi chemata Autoritatea Tutelara care va prezenta un referat de ancheta sociala ,dupa analizarea situatiei de la domiciliile ambilor parinti.