Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Noul Cod al Muncii vs Concediul de Crestere al ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Noul Cod al Muncii vs Concediul de Crestere al Copilului

Buna ziua! Sunt in concediu de crestere a copilului si in acelasi timp lucrez, la negru la firma respectiva, iar astazi directorul firmei mi-a propus: "ori te angajezi inapoi ori stai acasa pe perioada concediului" (24 luni).
Intrebarea mea este: Este vreo cale legala sa pastrez indemnizatia de crestere a copilului si sa lucrez in acelasi timp? ( Un contract de colaborare sau ceva asemanator?)
Multumesc anticipat!
Daca deja lucrati "la negru" ce rost mai are intrebarea?
Prin concediu pentru cresterea copilului inteleg suspendarea activitatii prestate la locul de munca si dedicarea cresterii si ingrijirii copilului beneficiind pentru acoperirea lipsei salariului, de indemnizatie pentru cresterea copilului.
pneagu a scris:

Daca deja lucrati "la negru" ce rost mai are intrebarea?
Prin concediu pentru cresterea copilului inteleg suspendarea activitatii prestate la locul de munca si dedicarea cresterii si ingrijirii copilului beneficiind pentru acoperirea lipsei salariului, de indemnizatie pentru cresterea copilului.

Eu am intrebat daca este vreo forma legala sa lucrez si sa pastrez indemnizatia de crestere a copilului in continuare,pentru ca directorul firmei nu doreste sa aiba angajati la negru
dumea ovidiu, utilizator
In perioada de ICC nu ai voie sa realizezi alte venituri legal ( cim, ct. colaborare, etc...) insa daca iti reiei activitatea legal vei beneficia de un stimulent lunar pana va face copilul 2 ani. Mare grija cu munca la negru.
cane petruta a scris:

In perioada de ICC nu ai voie sa realizezi alte venituri legal ( cim, ct. colaborare, etc...) insa daca iti reiei activitatea legal vei beneficia de un stimulent lunar pana va face copilul 2 ani. Mare grija cu munca la negru.

Multumesc pt raspuns, dar aveti vreo idee cum se calculeaza acest stimulent sau unde pot sa ma interesez pt a afla cuantumul? (link,site?)
Daca ati intrat in CCC sub incidenta OUG nr.148/2005 , atunci stimulentul pentru revenirea la munca din CCC este de 100 lei.

OUG nr.111/2010 prevede la art.7 (1) : Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.
un stimulent
.
OUG nr.111/2010 se aplica persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 ianuarie 2011.