Forum Discuţii juridice Executare silită executare silitã prin executor judecãtoresc a unei ...
Discuție deschisă în Executare silită

executare silitã prin executor judecãtoresc a unei amenzi contraventionale

In luna noiembrie 2009 am fost sancţionat contravenţional cu amendă pentru că nu am putut dovedi că am rovinietă valabilă. La sfârşitul lunii aprilie 2011 am fost somat de un executor judecătoresc să achit în 1 zi amenda plus cheltuielile de executare.
Am observat că fusese încuviinţată executarea silită de judecătorie.
Am formulat contestaţie la executare motivând:
- încălcarea art. 39 din OG 2/2001;
- încălcarea art. 141 din Codul de procedură fiscală;
- încălcarea art. 371 alin.2 din Codul de procedură civilă.
Menţionez că OG 15/2002privind rovinieta prevede aplicarea OG 2/2001 la contravenţiile sancţionate de acest act normativ . AM VREO ªANSÃ?
Amenzile tin de executia bugetara, Primariile prin compartimentul D.F.P.L. au titlul excutor. Dupa parerea mea executarea silita printr-un BEJ este inoportuna si in nafara legii,. Faceti o contestatie la executare si la titlul executoriu...???:(
Daca userul nu a contestat in termenul legal, procesul-verbal de constatare a contraventiei, ce sa mai conteste acum?

In plus, mie nu-mi pare nimic in neregula.Dar...revin si spun ca nu cunosc amanuntele spetei dvs.Din cate stiu, ar fi trebuit sa existe in p.v. de constatare a contraventiei si obligatia de plata a unei despagubiri...

www.avocatnet.ro/content/art...
Iuliana Cermak, Avocat
Nu am achitat amenda şi nici nu am formulat plângere contraventională.Am contestat procedura nelegală prin executorul judecătoresc. Conform Legii 188/2000, executorul nu are asemenea atribuţie. Codul de procedură civilă, art.371 spune ,, dacă legea nu dispune altfel " OG 2/2001 art.39 şi Codul de procedură fiscală, art.141 dispun altfel. Organul constatator a depăşit termenul de trimitere pentru executare silită - 45 zile şi acum încearcă prin executor.