Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza, contravaloarea acesteia
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza, contravaloarea acesteia

Instanta, in sedinta publica, a dispus prin tragere la sorti efectuarea unei expertize. S-a stabilit in sarcina reclamantului contravaloarea expertizei, suma care trebuia platita in termen de 5 zile. Totodata instanta a solicitat corpului expertilor tehnici, comunicarea tuturor expertilor judiciari cu dubla specializare ( constructii si MLPAT ) avand in vedere ca expertiza in cauza este de competenta unui strcucturist ( MLPAT).
Pana la redactarea incheierii, corpul expertilor a raspuns prin adresa, astfel incat, in incheierea redactata nu s-a mai facut mentiunea de numire a expertului desemnat initial prin tragere la sorti. Intre timp, reclamantul a platit suma dispusa pentru a nu decadea din acest drept, pe numele expertului desemnat. Se pare ca la urmatorul termen, se va numi un alt expert ( structurist). Ce se intampla cu onorariul deja achitat?
Suma a fost achitata in contul corpului expertilor tehnici local,care urmeaza sa o avanseze expertului care va executa in fapt expertiza
Onorariul il va incasa expertul care efectueaza lucrarea indiferent pe numele carui expert a fost depusa suma de bani.
Multumesc pentru raspuns.
Solutia instantei:
Emiterea unei adrese catre Corpul expertilor tehnici judiciari in care se arata ca expertul desemnat initial nu are competenta in efectuarea expertizei.
Prin cerere separata, avand in vedere adresa, reclamantul a solicitat Corpului expertilor tehnici, restituirea sumei. Restituirea s-a facut in termen de 7 zile intr-un cont al reclamantului.
O expertiza MLPAT = 2500 lei