avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii se pot lua zilieri in constructii?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

se pot lua zilieri in constructii?

se pot lua zilieri in constructii?
Cel mai recent răspuns: ContSters61634 , utilizator 09:17, 11 Mai 2011
Conform legii nr. 52/2011 activitatea de zilier se poate desfasura in urmatoarele domenii:

a) agricultura;
b) vânatoare si pescuit;
c) silvicultura, exclusiv exploatari forestiere;
d) piscicultura si acvacultura;
e) pomicultura si viticultura;
f) apicultura;
g) zootehnie;
h) spectacole, productii cinematografice si audiovizuale,
publicitate, activitati cu caracter cultural;
i) manipulari de marfuri;
j) activitati de intretinere si curatenie.

www.avocatnet.ro/content/art...


Ultima modificare: Miercuri, 11 Mai 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Nu, nu cred ca se poate. Conform legii zilierilor se pot presta activităţi cu caracter ocazional în următoarele domenii: agricultură,vânătoare şi pescuit, silvicultură, exclusiv exploatări forestiere, piscicultură şi acvacultură, pomicultură şi viticultură, apicultură, zootehnie, spectacole, producţii cinematografice şi audiovizuale, publicitate, activităţi cu caracter cultural, manipulări de mărfuri, activităţi de întreţinere şi curăţenie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa angajez zilier lidiao lidiao Buna ziua, as dori sa stiu daca in constructii pot angaja zilier, am citit ca nu se poate, nici macar sa-mi sape santuri? (vezi toată discuția)
Zilierii roxanag roxanag Buna ziua, O firma de cercertare si sondaje de piate,poate incadra persoanele pe care acestia le folosesc pentru culegerea datelor .Ce parere aveti ?Eu ma ... (vezi toată discuția)
Poate un srl colabora cu persoane fizice? otyci otyci as dori sa stiu daca eu ca srlpot colabora cu persoane fizice de exemplu sa inchiriez un autovehicul sau ii pot folosi ca zilieri si pe ce perioada de timp? (vezi toată discuția)