Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii se pot lua zilieri in constructii?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

se pot lua zilieri in constructii?

Conform legii nr. 52/2011 activitatea de zilier se poate desfasura in urmatoarele domenii:

a) agricultura;
b) vânatoare si pescuit;
c) silvicultura, exclusiv exploatari forestiere;
d) piscicultura si acvacultura;
e) pomicultura si viticultura;
f) apicultura;
g) zootehnie;
h) spectacole, productii cinematografice si audiovizuale,
publicitate, activitati cu caracter cultural;
i) manipulari de marfuri;
j) activitati de intretinere si curatenie.

www.avocatnet.ro/content/art...

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Nu, nu cred ca se poate. Conform legii zilierilor se pot presta activităţi cu caracter ocazional în următoarele domenii: agricultură,vânătoare şi pescuit, silvicultură, exclusiv exploatări forestiere, piscicultură şi acvacultură, pomicultură şi viticultură, apicultură, zootehnie, spectacole, producţii cinematografice şi audiovizuale, publicitate, activităţi cu caracter cultural, manipulări de mărfuri, activităţi de întreţinere şi curăţenie.