avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vreau sa angajez zilier
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vreau sa angajez zilier

Buna ziua, as dori sa stiu daca in constructii pot angaja zilier, am citit ca nu se poate, nici macar sa-mi sape santuri?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:49, 6 Noiembrie 2013
conform art 11 Lg 52/2011 se pot presta activităţi cu caracter ocazional în următoarele domenii:
a) agricultură;
b) vânătoare şi pescuit;
c) silvicultură, exclusiv exploatări forestiere;
d) piscicultură şi acvacultură;
e) pomicultură şi viticultură;
f) apicultură;
g) zootehnie;
h) spectacole, producţii cinematografice şi audiovizuale, publicitate, activităţi cu caracter cultural;
i) manipulări de mărfuri;

Deci in constructii nu se pot angaja zilieri. Daca insa, sapa santurile intr-un alt scop, care se incadreaza in articolul mai sus mentionat ii puteti folosi la munca.
Ultima modificare: Miercuri, 6 Noiembrie 2013
Florin Cioca, Consilier juridic
Art.11 din legea nr.52/2011 a fost modificat prin Legea nr.277/2013.
In prezent are urmatorul continut:
Art. 11
(1) Se pot presta activităţi cu caracter ocazional în următoarele domenii:
a) agricultură;
b) vânătoare şi pescuit;
c) silvicultură, exclusiv exploatări forestiere;
d) piscicultură şi acvacultură;
e) pomicultură şi viticultură;
f) apicultură;
g) zootehnie;
h) spectacole, producţii cinematografice şi audiovizuale, publicitate, activităţi cu caracter cultural;
i) manipulări de mărfuri;
j) Abrogată.

(2) Activităţile de manipulare mărfuri şi activităţile de curăţenie şi întreţinere se prestează numai în domeniile de activitate prevăzute la alin. (1).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zilierii roxanag roxanag Buna ziua, O firma de cercertare si sondaje de piate,poate incadra persoanele pe care acestia le folosesc pentru culegerea datelor .Ce parere aveti ?Eu ma ... (vezi toată discuția)
Zilieri vicsilron vicsilron Buna ziua, Asociatiile de proprietari pot avea zilieri??? si daca da.. care este cadrul legislatuv?? merci anticipat (vezi toată discuția)