Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Acceptare tacita
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Acceptare tacita

Daca o institusie publica nu da curs unei solicitari efectuate de un operator economic, se considera acceptare tacita. Daca da , dupa cat timp.
Despre ce fel de solicitare este vorba? ... legea prevede ca procedura aprobarii tacite este procedura prin care autorizatia este considerata acordata daca autoritatea administratiei publice nu raspunde solicitantului in termenul prevazut de lege pentru emiterea respectivei autorizatii.

Raspunsul negativ al autoritatii administratiei publice competente, in termenul prevazut de lege pentru emiterea autorizatiei, nu echivaleaza cu aprobarea tacita.