avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... o intrebare interesanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

o intrebare interesanta

POT reclama fostul angajator la DNA dupa ce imi iau toate drepturile ptr ca pe timpul angajarii sia batut joc de mine
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:54, 11 Mai 2011
DNA se ocupa de alte probleme ... Atribuţiile Direcţiei Naţionale Anticorupţie sunt următoarele:
a) efectuarea urmăririi penale, în condiţiile prevăzute în Codul de procedură penală, în Legea nr. 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea şi sancţionarea faptelor de corupţie şi în prezenta ordonanţa de urgenţă, pentru infracţiunile prevăzute în Legea nr. 78/2000 care sunt, potrivit art. 13, în competenţa Direcţiei Naţionale Anticorupţie;
b) conducerea, supravegherea şi controlul actelor de cercetare penală, efectuate din dispoziţiile procurorului de către ofiţerii de poliţie judiciară aflaţi sub autoritatea exclusivă a procurorului şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie;
c) conducerea, supravegherea şi controlul activităţilor de ordin tehnic ale urmăririi penale, efectuate de specialişti în domeniul economic, financiar, bancar, vamal, informatic, precum şi în alte domenii, numiţi în cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie;
c1) sesizarea instanţelor judecătoreşti pentru luarea măsurilor prevăzute de lege şi pentru judecarea cauzelor privind infracţiunile prevăzute în Legea nr. 78/2000, cu modificările ulterioare, care sunt, potrivit art. 13, în competenţa Direcţiei Naţionale Anticorupţie;
c2) participarea, în condiţiile legii, la şedinţele de judecată;
c3) exercitarea căilor de atac împotriva hotărârilor judecătoreşti, în condiţiile prevăzute de lege;
d) studierea cauzelor care generează şi a condiţiilor care favorizează corupţia, elaborarea şi prezentarea propunerilor în vederea eliminării acestora, precum şi pentru perfecţionarea legislaţiei penale;
e) elaborarea raportului anual privind activitatea Direcţiei Naţionale Anticorupţie şi prezentarea acestuia Consiliului Superior al Magistraturii şi ministrului justiţiei, nu mai târziu de luna februarie a anului următor, iar ministrul justiţiei va prezenta Parlamentului concluziile asupra raportului de activitate a Direcţiei Naţionale Anticorupţie;
f) constituirea şi actualizarea bazei de date în domeniul faptelor de corupţie;
g) exercitarea altor atribuţii prevăzute de lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tulburarea linistii publice radooqu radooqu Locuiesc in judetul Satu Mare, in localitatea Carei si am de cateva luni sa redeschis un bar in apropiere de locuinta mea. In zilele de vineri si sambata a ... (vezi toată discuția)
Dna are competenta sa claseze dosarul in privinta altor infractiuni decat cele de coruptie? eusaisapte eusaisapte DNA are competenta sa claseze dosarul in privinta altor infractiuni decat cele de coruptie? Mi-a fost clasat un dosar si cu privire la alte fapte decat cele ... (vezi toată discuția)
Directia nationala anticoruptie se ocupa inclusiv de celelalte fapte penale savarsite impreuna cu infractiunile de coruptie? eusaisapte eusaisapte Buna ziua, am formulat plangere penala prealabila pentru faptele penale savarsite de procuror, in care am probat inclusiv infractiunile sale de coruptie. ... (vezi toată discuția)