avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ce se intampla daca nu vreau reabilitare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ce se intampla daca nu vreau reabilitare

Asociatia de locatari al blocului a decis ca doreste reabilitarea blocului pe cale privata (adica fara programul primariei). Intrebarea mea este care sunt cheltuielile pe care trebuie sa le suportam in mod obligatoriu daca nu vrem sa participam la reabilitare (vopsit, etc.)?
Interesul asociatiei dvs in directia respectarii art 16 din L nr 230/2007 privitor la modernizarea cladirii ,prin reabilitarea termica si eficienta energetica este de laudat
Intr-o asociatie de proprietari hotararile se adopta cu majoritatea de voturi,astfel incat minoritatea are obligatia sa respecte hotararea majoritatii
Referitor la costurile concrete care eventual ar reveni la plata celor care nu inteleg sa beneficieze de imbunatatirea prin anvelopare,nu ne putem pronunta in situatia in care nu cunoastem clauzele negociate intre executant si beneficiar
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari care este presedintele acesteia detine informatiile care raspund la intrebarile dvs
Multumesc.
Cat despre faptul ca noi nu intelegem aceasta initiativa laudabila, mentionez ca blocul ar intra in programul primariei, daca va functiona, anul viitor, iar noi am fost de acord cu acest program. Astfel toata graba este ca unii sa-si faca niste bani... Cat despre raspunsul dumneavoastra: sa inteleg ca presedintele imi poate impune sa platesc chiar toata suma pentru reabilitare?
Pai daca nu doriti sa participati la anveloparea blocului ce cheltuieli v-i s-au cerut?.:O
Va intreb asta poate i-mi scapa mie ceva pentru ca in mod normal daca nu beneficiezi de nimic ar trebui sa platesti tot nimic.Ori nu mai inteleg eu logic lucrurile?.:O
M-am gandit ca poate exista o lege care sa reglementeze ce trebuie sa faca cei care nu participa (de exemplu daca suntem obligati sa ne vopsim partea). Intrebarea a venit pentru ca asociatia vrea sa ne constranga sa platim centura aceea de metal pe care o pune vecinul de jos pe partea superioara a polistirenului (ca sa nu cada ploaia direct pe polistiren dat fiind faptul ca noi nu participam).
Reabilitarea despre care vorbiti, chiar este o actiune buna. Ca o faceti prin primarie in anul 4210, este chiar f. bine...
Si noi am asteptat sa se scarpine baietii de la primarie, dar n-am avut nici-o sansa, asa ca daca voi considerati ca aveti vre-o sansa, este bine sa o fructificati, insa de costat, tot o sa va coste, daca aici este problema.
Acum dumneata spui doua lucruri: ca proprietarii au hotarat sa faca reabilitarea prin primarie, atunci cand o sa va vina randul (aici este problema), dar ca tot proprietarii (mai putini se pare, dar majoritari) au hotarat sa o faceti pe cont propriu... Da, aici sunt intr-adevar niste probleme: daca sunteti atenti, nimeni nu castiga niste bani asa de-a moca, poate este o impresie gresita, analizati mai multe oferte, discutati-le si hotarati-va asupra celei mai bune in interesul proprietarilor. Ca unii dintre voi nu vor sa participe cu fonduri, este cam nasol, chiar daca numai vopsiti peretii la culoarea finala, blocul tot ca dracul arata, basca faptul ca nu-l veti mai putea lucra mai tarziu, chir daca ma vei contrazice cu ceva argumente...
Apoi, nu vrei-nu vrei (chit ca este o hotarare legala in acest sens), dar chiar in aceste conditii, trebuie sa paricipi cu fonduri la lucrarile pentru partile comune, atic, table, fatada casa scarii, partea de jos (acolo unde spuneai ca trebuie o tabla), etc.
Totusi, daca credeti ca este vre-o sansa cu primaria, merita sa mai asteptati, dar daca sansele sunt mici, dati-i bataie pe cont propriu!

Alte discuții în legătură

Obligatii? ContSters220737 ContSters220737 Buna seara.Pentru niste familii cu venituri financiare mici, la intrebarea ce o pun in numele lor,rog un raspuns.La lucrarile de reabilitare termica si ... (vezi toată discuția)
Reabilitare termica danpin69 danpin69 Salut, Doresc sa stiu daca partile laterale ale unui bloc cu doua scari de forma dreptunghiulara, sunt considerate parti comune?(pe aceste laterale nu exista ... (vezi toată discuția)
Izolatie bloc Turnus Turnus Buna ziua.Stau la parter si am izolat cu polistiren de 10 cm. si as dori sa stiu daca ma poate obliga asociatia de locatari sa platesc la izolarea blocului (vezi toată discuția)