Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Izolatie bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Izolatie bloc

Buna ziua.Stau la parter si am izolat cu polistiren de 10 cm. si as dori sa stiu daca ma poate obliga asociatia de locatari sa platesc la izolarea blocului
Aveti autorizatie de constructie?
In cazul izolarii blocului, izolatia dvs. probabil va fi data jos si refacuta in intregime cu tot blocul.
In plus riscati si o amenda din partea primariei din cate stiu... si contribuiti si la anveloparea blocului.
bobman a scris:

Aveti autorizatie de constructie?

Este de notorietate ca autoritatea locala nu acorda autorizatii individuale pentru executat reparatie partiala la parte comuna de imobil de locuit in comun
@Turnus
Peretii exteriori ai imobilului constituie parte comuna asupra carora se pot intreprinde interventii numai cu acordul asociatiei de proprietari
Interventiile partiale asupra partii comune nu garanteaza efectul scontat de indepartare neajunsuri,nu beneficiaza de receptie si garantie
Asociatia de proprietari si alte autoritati locale,au competenta sa dispuna dezafectarea lucrarii,concomitent cu aplicarea de sanctiune pecuniara

Eu inteleg ca userul are izolatia facuta, dar intreaba daca mai trebuie sa plateasca atunci cand asociatia face lucrare la tot blocul.

Eu cred ca daca culoarea izolatiei nu se potriveste perfect, o sa trebuiasca sa achitati ceva la lucrarile de vopsitorii, bineanteles cota dvs. pentru izolarea spatiilor comune pe exterior, daca exista acele spatii.
De acord cu raspunsul dat de @johnpescar!
In mod normal ar trebui sa fiti amendat si obligat sa aduceti fatada la starea initiala pe cheltuiala dvs. Dupa care evident va trebui sa contribuiti material la lucrarea de izolare a intregului bloc. In concluzie ,ar trebui sa fiti multumit daca scapati de prima parte (amenda+ refacerea fatadei) ;)