avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Izolatie bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Izolatie bloc

Buna ziua.Stau la parter si am izolat cu polistiren de 10 cm. si as dori sa stiu daca ma poate obliga asociatia de locatari sa platesc la izolarea blocului
Cel mai recent răspuns: johnpescar , utilizator 12:37, 13 Noiembrie 2013
Aveti autorizatie de constructie?
In cazul izolarii blocului, izolatia dvs. probabil va fi data jos si refacuta in intregime cu tot blocul.
In plus riscati si o amenda din partea primariei din cate stiu... si contribuiti si la anveloparea blocului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
bobman a scris:

Aveti autorizatie de constructie?



Este de notorietate ca autoritatea locala nu acorda autorizatii individuale pentru executat reparatie partiala la parte comuna de imobil de locuit in comun
@Turnus
Peretii exteriori ai imobilului constituie parte comuna asupra carora se pot intreprinde interventii numai cu acordul asociatiei de proprietari
Interventiile partiale asupra partii comune nu garanteaza efectul scontat de indepartare neajunsuri,nu beneficiaza de receptie si garantie
Asociatia de proprietari si alte autoritati locale,au competenta sa dispuna dezafectarea lucrarii,concomitent cu aplicarea de sanctiune pecuniara

Eu inteleg ca userul are izolatia facuta, dar intreaba daca mai trebuie sa plateasca atunci cand asociatia face lucrare la tot blocul.

Eu cred ca daca culoarea izolatiei nu se potriveste perfect, o sa trebuiasca sa achitati ceva la lucrarile de vopsitorii, bineanteles cota dvs. pentru izolarea spatiilor comune pe exterior, daca exista acele spatii.
De acord cu raspunsul dat de @johnpescar!
In mod normal ar trebui sa fiti amendat si obligat sa aduceti fatada la starea initiala pe cheltuiala dvs. Dupa care evident va trebui sa contribuiti material la lucrarea de izolare a intregului bloc. In concluzie ,ar trebui sa fiti multumit daca scapati de prima parte (amenda+ refacerea fatadei) ;)

Alte discuții în legătură

Probleme de postarea utilitatilor la bloc. malouda malouda Constituite vreun impediment faptul ca anumite utilitati(apa,gaze) trec prin dreptul unor locatari dintr-un bloc care initial au acceptat situatie dar acum ... (vezi toată discuția)
Reabilitare termica exterior THEODORA30 THEODORA30 Buna ziua vreau sa stiu de ce am nevoie de autorizatie pt a mi izola exterior o garsoniera care este situata pe colt si de ce nu mi se da autorizatie ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de la primarie ptr izolatie termica jade_0923 jade_0923 Buna ziua, Ca orice om gospodar, care vara isi face sanie si iarna caruta, deja ma gandesc sa fac izolatia termica a peretilor exteriori si a plafonului de ... (vezi toată discuția)