Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrari contabile productia neterminata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrari contabile productia neterminata

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cum se determina productia neterminata intr-o luna fata de luna precedenta?
Care sunt inregistrarile contabile ?. La sf. lunii avem PN la manopera si materiale.

Va multumesc anticipat
Pentru luna in curs inregistrati prima data reluarea productiei neterminate de la sfirsitul lunii precedente 711=331.
La sfarsitul lunii inregistrati productia neterminata 331`=711.
Luna urmatoare reluati productia neterminata de la sfarsitul lunii precedente 711=331.

Manopera si materialele ,ca si valoare reprezinta productia neterminata la sfarsitul lunii.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Buna ziua,

Imi cer scuze pentru insistenta, as vrea sa-mi spuneti daca se tine cont de soldul initial pentru ca noi am inceput 2011 cu un sold initial.
Noi pana acum inregistram doar 331 = 711 (din rulajul lunii curente scadeam rulajul lunii precedente si inregistram decat diferenta dintre luni)

Va rog sa-mi spuneti daca s-a procedat corect?

Multumesc mult si astept raspuns.
Da, se tine cont de soldul initial, deoarece aceasta se va regasi, partial sau total, in produsele finite obtinute in luna respectiva.