Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general valori productia neterminata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

valori productia neterminata

Buna ziua,
As vrea sa stiu productia neterminata de la sf lunii se stabilese la pretul de achizitie sau la pretul de vanzare?(piese scoase din gestiune si nefacturate)
Corelatia : soldul ct 301 - PN = STOCURI TOTALE este corecta sau exista o alta corelatie?
Va rog sa ma ajutati urgent.
Multumesc anticipat.

Conform OMFP 3055/2009
[ link extern ]

Productia in curs de executie este compusa din stocurile de produse care n-au parcurs toate fazele procesului tehnologic, se determina prin inventarierea productiei neterminate la sfarsitul perioadei si se evalueaza la cost de productie.

"1 6 3. - Valoarea produselor si serviciilor în curs de executie se determina prin
inventarierea productiei neterminate la sfârsitul perioadei, prin metode tehnice de
constatare a gradului de finalizare sau a stadiului de efectuare a operatiilor tehnologice si
evaluarea acesteia la costurile de productie." ( pag 59 din ordin)

"Contul 331 "Produse în curs de executie"
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta stocurilor de produse în curs de executie (care
nu au trecut prin toate fazele de prelucrare prevazute de procesul tehnologic, respectiv
productia neterminata) existente la sfârsitul perioadei.
Contul 331 "Produse în curs de executie" este un cont de activ.
În debitul contului 331 "Produse în curs de executie" se înregistreaza:
- valoarea la cost de productie a stocului de produse în curs de executie la sfârsitul
perioadei, stabilita pe baza de inventar (711).
În creditul contului 331 "Produse în curs de execu􀄠ie" se înregistreaza:
- scaderea din gestiune a valorii produselor în curs de executie la începutul perioadei
urmatoare (711).
Soldul contului reprezinta valoarea la cost de productie a produselor aflate în curs de
executie la sfârsitul perioadei."(pag 196 din ordin)
Ce reprezinta costulul de productie? Este vorba de costul de achizitie cu care a intrat marfa in gestiune?
Da.