Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constructie fara autorizatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constructie fara autorizatie

Buna ziua! As dori sa stiu daca constructia unui garaj necesita autorizatie,daca da,de cine trebuie eliberata? Si daca acea constructie este ridicata fara autorizatie unde as putea face o reclamatie? Va multumesc anticipat!
In Legea 50/1991 nu sunt enumerate categoriile de persoane si natura relatiilor pe care acestea trebuie sa le aiba pentru a putea construi fara autorizatie de construire.
Adresati o petitie institutiei primariei (nu serviciului urbanism sau disciplina in constructii) si, daca nu se solutioneaza in termen legal, adresati o petitie si Inspectoratului de Stat in Constructii.
Va multumesc pentru raspuns!=D>