Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ”Notare” vs intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

”Notare” vs intabulare

Proprietarul unei case de vanzare mi-a explicat ca imobilul are ”intabulare pe teren si notare pe casa”.
Motivul ar fi ca, in autorizatie, casa era prevazuta sa aiba etaj, dar el a construit-o doar cu parter. Receptia s-a facut, dar i s-a refuzat intabularea constructiei si s-a facut doar ”notare”.
Este ceva obisnuit sau pot apărea unele probleme pentru eventualul cumparator al casei?
Exista masuri de precautie care trebuie luate in cazul unei asemenea tranzactii?
laurentiubogdan, utilizator
Prin notarea respectiva , s-ar fi putut scrie existenta autorizatiei de construire si proces verbal de receptie partial-aceasta ar putea fi unul din motivele notarii.
Notarea nu impiedica incheierea vanzarii cumpararii, dar il anunta pe viitorul cumparator asupra unor chestiuni legate de imobilul respectiv.
Pentru o corecta informare, solicitati vanzatorului sa va puna la dispozitie un Extras de C.F pt.informare-in care veti vedea ce s-a notat in legatura cu imobilul respectiv- poate sa fie vreo actiune in instanta, ori alte fapte sau drepturi personale.
Notarea se face cu titlu informativ, nu blocheaza vanzarea.-cumpararea imobilului, dar este bine sa stiti despre ce este vorba.De altfel, si notarul cand va perfecta respectiva tranzactie, va solicita un EXTRA DE CARTE FUNCIARA PENTRU AUTENTIFICARE(extras care se elibereaza doar notarului) si este obligat sa va comunice despre acea notare..
Multumesc pentru lamuriri.