avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Are dreptul A.G. sa hotarasca debransarea ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Are dreptul A.G. sa hotarasca debransarea ?

La noi in Asociatie Administratorul vrea sa debranseze partile comune din interior de la caldura , (respectiv baie si bucatarie unde exista coloane de trecere a caldurii )si unde nu sunt montate repartitoare de costuri a caldurii pe motiv de calcul al caldurii. I-am spus ca nu are nici un drept sa faca debransarea iar el a dispus sa se hotarasca in A.G.
Are dreptul A.G. sa ma debranseze de la caldura ?
Astazi avem prima sedinta putin probabil sa se tina din cauza de cvorum , dar o sa va tin la curent cu hotararea A. G.
BEN46 a scris:

La noi in Asociatie Administratorul vrea sa debranseze partile comune din interior de la caldura , (respectiv baie si bucatarie unde exista coloane de trecere a caldurii )si unde nu sunt montate repartitoare de costuri a caldurii pe motiv de calcul al caldurii. I-am spus ca nu are nici un drept sa faca debransarea iar el a dispus sa se hotarasca in A.G.
Are dreptul A.G. sa ma debranseze de la caldura ?


Dupa cate am inteles eu aici nu este vorba de calorifere ci doar de coloanele prin care circula agentul termic, care nu au calorifere si implicit nici repartitoare, care trec prin baile si bucatariile oamenilor, coloane la care nu se pot atasa repartitoare de costuri, dar prin care circula agent termic, sau mai bine zis a circulat agent termic care a fost contorizat de gigacalorimetrul de pe casa scarii. Si de aici vine galceava ca proprietarii au pe repartitoare doar cateva unitati, ca ei au stat cu caloriferele inchise,bla, bla, bla, de ce sa plateasca mai mult. Asa ca nu uitati ca gigacalorimetrul, contorizeaza tot agentul termic incluiv pe cel care trece prin acele coloane, arata un consum mult mai mare si automat de aici si neitelegerea dintre proprietari si administrator.
Asa ca administratorul nu cred ca v-a dorit raul si nu are nici o vina, el saracu nu mai stia cum sa va determine sa platiti caldura pe care nu o aveati contorizata la nivel de apartament decat la nivel de gigacalorimetru si care nu se regasea in totalul unitatilor de pe repartitoare.
Masura renuntarii la repartitoare este in schimb o masura buna, acum nu o sa mai invocati ca gigacalorimetrul este defect, ca va incarca la consum administratorul, etc.
Stima.
Daca exista repartitoare calculul caldurii se face pentru intreaga factura, prin programul special al firmei care face acest calcul, program autorizat de ANRSC.
Despre ce calcule facute de administrator vorbiti dv. aici?
Caldura se plateste unitar - comun (in functie de cota-parte indiviza), la care se adauga consumul individual.
In urma reconvocarii sedintei A.G. a hotarat si votat printre altele ;
- renuntarea la debransarea coloanelor de incalzire din baie si bucatarie
- schimbarea administratorului
- renuntarea la repartitoarele de cadura de pe calorifere
Hotarrrea A.G. trebuie pusa in aplicare !/:hm:?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contorizare calorifere baie/bucatarie ultimul etaj cattalin81 cattalin81 Buna seara, Avand in vedere ca locuiesc la ultimul etaj am in bucatarie si sufragerie calorifere de dimensiuni mici. Mentionez ca blocul nu este izolat ... (vezi toată discuția)
Cheltuielile cu incalzirea pe spatiile comune patrichi_stefan patrichi_stefan Administratorul asociatiei blocului cu o singura scara unde locuiesc ne-a pus anul trecut la plata cheltuielilor cu incalzirea pt spatii comune..Inteleg ca ... (vezi toată discuția)
Situatie asociatii proprietari caldura radet RIZEAFLORICA RIZEAFLORICA Multi adm.de imobile va roaga daca puteti sa ne lamuriti cu sistemul centralizat de alimentare cu energie termica raportata la apart. debransate de la ... (vezi toată discuția)