Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Permis de conducere - compatibil cu pensia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Permis de conducere - compatibil cu pensia de invaliditate gradul I?

Un cetatean are indemnizatie de handicap grad 1, pensie de invaliditate grad 1, cu indemnizatie de insotitor, si permis de conducere. Are dreptul sa circule cu masina, tinandu-se cont de criteriile pentru care se acorda gradul 1 de invaliditate?
Da, o persoana care are gradul grav de invaliditate, si are nevoie permanenta de insotitor poate detine si permis de conducere. Sa nu va mirati de faptul ca un automobil poate fii condus pentru ca are comenzile motorului modificate ,dar persoana respectiva sa nu poata merge la toaleta sau nu se poata imbraca sau incalta fara ajutor.
Si mai este o realitate. Fiecare diagnostic medical se incadreaza intrun grad de invaliditate dupa standard stabilit de Comisia de expertiza medicala.Si sunt un numar foarte mare de afectiuni care intra intru anume grad de invaliditate. In concluzie unele persoane incadrate in gradul grav au aptitudinea sa conduca o masina insa nu pot face alte manevre foarte simple. Drept pentru care au si insotitor.Am vazut, sunt persoane care coboara sau urca in automobil , la volan direct din carucior. Il ia si-l pune pe bangheta din spate. La noi in Romania ,precum si in lume.
Sa dea Dumnezeu sa nu treceti prin asa ceva !
Oricum este de meditat . Pe de alta parte nu exclud sa aveti si dumneavoastra dreptate.