avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... judecatori
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

judecatori

buna seara.as vrea sa stiu cand iau judecatorii vacanta si cat dureaza.multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:30, 16 Mai 2011
Vacanta judecatoreasca dureaza din 01.07 pana in 31.08. Insa nu se inchid instantele.
In iulie si august este vacanta judecatoreasca. Asta nu inseamna ca instantele isi inchid portile. Se lucreaza cu o jumatate din personal in iulie si o jumatate in august. Se judeca in continuare doar dosarele care potrivit obiectului lor, nu pot fi amanate la termenele din septembrie cand activitatea judecatoreaca intra in program normal.
Ultima modificare: Duminică, 15 Mai 2011
ContSters122901, utilizator
Mesaje reeditate
@ adriana_15
Data post: Duminica, 15 Mai 2011, 20:47
Subiect: judecatori


pai daca nu se inchid instantele,procesele se judeca in continuare?


@ indines
Data post: Duminica, 15 Mai 2011, 20:52

Lucreaza jumatate din personal in iulie, jumatate in august. Deci si procesele vor fi mai putine, astfel ca se vor judeca in continuare doar cele care nu pot fi amanate pana in septembrie cand incepe programul normal al instantelor.
De fapt am raspuns si la celalalt post al dvs.


@ Daniel Coman
Data post: Duminica, 15 Mai 2011, 20:53


Se judeca doar procesele care au regim de urgenta ca si procele cu arestati.

:offtopic: Interventie moderator
@ adriana_15


Nu mai deschideti mai multe topicuri legate de aceeasi problema. Puteti posta mai multe intrebari in acelasi topic deschis de dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trimis in judecata pentru art 87/oug.195/2002-pot fi condamnat la primul termen? anduneck anduneck Buna ziua! Am si eu o nelamurire...in data de 06.07.2011 mi s-a intocmit dosar penal pentru conducera vehicului pe drumurile publice sub influenta bauturilor ... (vezi toată discuția)
Vacanta judecatorilor??? honey_geoo honey_geoo buna ziua! as dori sa stiu in ce perioada iau judecatorii vacanta in cazul in care doresc sa deschid un proces, o pot face sau deja au luat vacanta? (vezi toată discuția)
Desfãºurarea proceselor în timpul vacanþei judecãtoreºti CTL CTL Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un raspuns,am pe rol un proces pentru o mostenire puteti sa-mi spune-ti daca pe timpul vacantei judecatorilor acest proces ... (vezi toată discuția)