Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii criterii de evaluare a activitatii profesionale a ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

criterii de evaluare a activitatii profesionale a salariatului

buna ziua!
unde putem gasi aceste criterii de evaluare, pe care ar trebui sa le facem pentru fiecare salariat in parte ?
daca se poate ceva la modul general (un exemplu).
multumesc frumos!
Buna ziua,

Asa cum am raspuns intr-un subiect anterior, va pun la dispozitie un model general de evaluare, pe care dvs il puteti adaptapta in functie de specificul functiei fiecarui salariat pe care doriti sa il evaluati.

Obiective:
1 Realizarea atributilor corespunzaoare functiei
2 Identificarea solutiilor adecvate de rezolvare la activitatile curente
3 Cunoasterea si aplicarea consecventa a reglementarilor specifice activitatii desfasurate
4 Inventivitate in gÄsirea unor cai de optimizare a activitatii desfasurate
5 Respectarea normelor de disciplina si a normelor etice in indeplinirea atributiilor.

Punctajul se va efectua conform procentelor, pe baza unei notari de la 1 la 5, unde 5 = 100%

Criterii de evaluare:

Adaptabilitatea
Asumarea responsabilitatilor
Capacitatea de a rezolva problemele
Capacitatea de implementare
Capacitatea de autoperfectionare si valorificare a experientei dobandite
Capacitatea de analiza si sinteza
Creativitate si spirit de initiativa
Capacitatea de planificare si de a actiona strategic
Capacitatea de a comunica
Capacitatea de a lucra in echipa
Competenta in redactare
Capacitatea de indrumare
Abilitati in utilizarea calculatorului si a echipamentelor informatice
Respectul fata de lege si loialitate fata de interesele firmei
Capacitatea de consiliere
Capacitatea de a lucra independent
Conduita in timpul serviciului.

Fiecare criteriu va fi asemenea notat de la 1 la 5, unde 1 este slab si 5 este foarte bine.

Nota finala a evaluarii va fi media aritmetica dintre nota finala obiective si nota finala pentru criteriile de evaluare.

Sper sa va fie de folos.

multumesc tare mult!
o zi buna!
Criteriile de performanta vizeaza fie rezultatele si evenimentele trecute, fie potentialul de viitor. Printre acestea putem mentiona:
1. caracteristici personale (aptitudini, comportament si personalitate);
2. competenta;
3. caracteristici profesionale (vigilenta, disponibilitate, autocontrol);
4. interesul pentru resursele alocate postului;
5. orientarea catre excelenta;
6. preocuparea pentru interesul general al firmei;
7. adaptabilitatea la post;
8. capacitatea de decizie;
9. capacitatea de inovare;
10. spiritul de echipa;
11. delegarea responsabilitatilor si antrenarea personalului;
12. comunicarea, etc.

Sursa:
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic