Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA returnare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

returnare TVA

Buna ziua tuturor! va rog sa-mi spuneti care sunt termenii si conditiile de returnare TVA unei firme start-up-intreprindere individuala. s-a infiintat in 2010 pentru a putea accesa fonduri nerambursabile.in conditiile in care proiectul este aprobat si incepe implementarea, cheltuielile aferente TVA-lui pot fi returnate intreprinderii? dupa cat timp?ce pasi trebuie urmati?
1. indreprinderea individuala trebuie sa fie inregistrata in scopuri tva in romania (platitor de tva)
2. se depune un decont negativ cu optiune de rambursare la administratia financiara
3. decontul se solutioneaza in termen de 45 de zile, cu sau fara inspectie fiscala anticipata, in functie de analiza de risc efectuata
4. se emite decizia de rambursare, se compenseaza suma rezultata cu alte obligatii la bugetul de stat, iar diferenta se vireaza in contul inscris in decontul de tva.